Węgiel

i

Autor: PGG Ile będzie kosztował wegiel i czy będzie można go kupić

Tani węgiel popłynie do Polski? Decyzja zapadnie na ważnym spotkaniu w Warszawie

2022-08-01 10:41

Gubernator Generalny Australii David Hurley złoży dziś wizytę w Warszawie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu: Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Gubernator Australii w Polsce

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że głównymi tematami rozmów gubernatora z premierem będą współpraca dwustronna, agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe.

Wizyta Gubernatora Generalnego Australii w Polsce jest elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami w 1972 r. Australia tak jak Polska wspiera Ukrainę w jej walce przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

Niedawno Minister Moskwa poinformowała także, że do 19 lipca przez polskie porty importowano z kierunku innego niż rosyjski ponad 3 mln ton węgla, natomiast zawarte są już kontrakty na dalsze 7 mln ton. Jak podkreślała minister, logistyka tego importu to duże wyzwanie, i jest koordynowana w specjalnym międzyresortowym zespole. Anna Moskwa dodała, że państwowe spółki sprowadzają węgiel głównie z Kolumbii i Indonezji, a prywatne firmy sprowadzały już pojedyncze ładunki np. z Australii.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

O tym, że na węglu kamiennym w dzisiejszych czasach można zrobić duży biznes przekonała się, ku swemu zadowoleniu, Australia. To państwo z trójki największych w świecie producentów tego paliwa. „Financial Times” przekazał, że australijskie spółki, węglowe odnotowały już w porównaniu z prognozami styczniowych przychodów, 12-proc. wzrost, a roczny szacuje – aktualnie – na 33 proc. Prawdopodobnie rosyjski węgiel Polska w jakiejś części zastąpi importem z Australii. Warto jednak pamiętać, że udziały w niektórych kopalniach ma rosyjski kapitał.

Sonda
Czy Polska powinna odejść od węgla?
Najnowsze