Węgiel

i

Autor: PGG Ile będzie kosztował wegiel i czy będzie można go kupić

Tani węgiel popłynie do Polski? Decyzja zapadnie na ważnym spotkaniu w Warszawie

2022-08-01 10:41

Gubernator Generalny Australii David Hurley złoży dziś wizytę w Warszawie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu: Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Gubernator Australii w Polsce

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że głównymi tematami rozmów gubernatora z premierem będą współpraca dwustronna, agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe.

Wizyta Gubernatora Generalnego Australii w Polsce jest elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami w 1972 r. Australia tak jak Polska wspiera Ukrainę w jej walce przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

Niedawno Minister Moskwa poinformowała także, że do 19 lipca przez polskie porty importowano z kierunku innego niż rosyjski ponad 3 mln ton węgla, natomiast zawarte są już kontrakty na dalsze 7 mln ton. Jak podkreślała minister, logistyka tego importu to duże wyzwanie, i jest koordynowana w specjalnym międzyresortowym zespole. Anna Moskwa dodała, że państwowe spółki sprowadzają węgiel głównie z Kolumbii i Indonezji, a prywatne firmy sprowadzały już pojedyncze ładunki np. z Australii.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

O tym, że na węglu kamiennym w dzisiejszych czasach można zrobić duży biznes przekonała się, ku swemu zadowoleniu, Australia. To państwo z trójki największych w świecie producentów tego paliwa. „Financial Times” przekazał, że australijskie spółki, węglowe odnotowały już w porównaniu z prognozami styczniowych przychodów, 12-proc. wzrost, a roczny szacuje – aktualnie – na 33 proc. Prawdopodobnie rosyjski węgiel Polska w jakiejś części zastąpi importem z Australii. Warto jednak pamiętać, że udziały w niektórych kopalniach ma rosyjski kapitał.

Sonda
Czy Polska powinna odejść od węgla?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany