Sydney

i

Autor: Pixabay Czy uda się w Australii uniknąć przerw w dostawie prądu

Olbrzymie problemy z dostawami prądu w Australii. Czy grozi im blackout?

2022-06-17 14:28

Jak informuje portal Interia,Chris Bowen australijski minister energetyki wezwał mieszkańców stanu Nowa Południowa Walia, w którym znajduje się największe miasto kraju - Sydney - do wyłączania światła i urządzeń elektrycznych. Wszystko przez panujący w kraju kryzys energetyczny. Jak mówi tamtejszy minister, jeśli mieszkańcy mają wybór, powinni powstrzymać się od korzystania z elektryczności przez dwie godziny każdego wieczoru (18.00-22.00). Dodał także, że jest "pewny", że przerw w dostawie prądu da się uniknąć.

W Australii wstrzymują moce produkcyjne

Z powodu wzrostu światowych cen węgla i gazu, wynikających z sankcji nałożonych na Rosję, niektórzy producenci energii elektrycznej odnotowali gwałtowny wzrost kosztów oraz otwarcie się gospodarki po pandemii spowodowało wzrost cen energii na rynku hurtowym do poziomu powyżej 300 dolarów australijskich za megawatogodzinę, ustalonego przez regulatora rynku, australijskiego operatora rynku energii (Aemo). Limit ten jednak okazał się niższy od kosztów produkcji dla kilku wytwórców, którzy zdecydowali się wstrzymać moce produkcyjne.

Około jedna czwarta australijskich elektrowni zasilanych węglem nieczynna

Australia to jeden z największych światowych eksporterów węgla i skroplonego gazu ziemnego. Jednak od zeszłego miesiąca zmaga się z kryzysem energetycznym. Około jedna czwarta australijskich elektrowni zasilanych węglem jest obecnie nieczynna z powodu nieoczekiwanych przestojów i planowanych prac konserwacyjnych. 

Sonda
Czy poradziłbyś sobie miesiąc bez prądu?
Najnowsze