prąd/energetyka

i

Autor: Materiały prasowe prąd/energetyka

Ceny prądu

Prezes Towarowej Giełdy Energii nie ma złudzeń. Ceny energii i gazu będą rosnąć

2022-08-04 8:02

Prezes Towarowej Giełdy Energii zapytany o to, czy istnieją mechanizmy pozwalające zmniejszyć tak wysokie ceny energii elektrycznej i gazu na TGE" oraz, czy likwidacja lub czasowe ograniczenie obliga może obniżyć skokowe wzrosty cen" odpowiedział: "W mojej ocenie nie" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski. Jak dodał dotychczas jedynym zmartwieniem była cena, poziom gazu w magazynach czy też gra rynkowa. Teraz Istnieje niepewność odnośnie do podaży, czy będzie ona wystarczająca, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ceny będą rosnąć

Przypomniał, że wprowadzenie obliga miało służyć dbaniu o interes odbiorców i gospodarki. "Nie zgadzam się z tezą, która mówi, że taki zabieg regulacyjny obniży cenę energii. Sprzedaż produktu przez giełdę pozwala na pełną transparentność transakcji. Pomysł likwidacji obliga giełdowego na energię elektryczną, który pojawił się jeszcze w 2021 r., spotkał się z powszechną krytyką praktycznie wszystkich środowisk zaangażowanych w proces konsultacji tej propozycji. Podkreślano, że takie rozwiązanie zaburzy handel i przejrzystość rynku" - mówił prezes TGE.

-Ceny na rynku hurtowym są stanowione, tak jak wcześniej wspominałem, w efekcie gry podaży i popytu. Cena nie zmieni się z powodu zmiany poziomu obliga, podobnie jak nie zmieni się sama struktura rynku. To, co może się jednak zmienić, to perspektywa zmiany przejrzystości zawieranych transakcji, ponieważ bez transakcji na giełdzie będą one zawierane w układzie bilateralnym - uważa Zawistowski.

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Jak dodał poza nadzorem URE, TGE raportuje transakcje także do ACER (Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki), co daje pewność międzynarodowej kontroli. Poziom transparentności jest więc najwyższy. Ponadto cały proces jest również monitorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego" - powiedział Zawistowski.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze