Kryzys energetyczny w Polsce

Premier Morawiecki ujawnił wysokość podwyżek cen energii. Trwają prace nad nowymi dopłatami do ogrzewania

2022-08-02 14:58

Najpóźniej w czwartek (4 sierpnia) przedstawimy gotowe rozwiązania dla osób, które ogrzewają domy innymi surowcami niż węgiel jak: peletem, olejem opałowym czy gazem LPG. Nie wykluczamy obniżki VAT, ale rozwiązania muszą uwzględniać różne podwyżki cen surowców na rynkach i być jak najbardziej sprawiedliwe dla wszystkich - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (2.08) konferencji prasowej. Jak dodał koszty pomocy muszą również ponieść duże bogate koncerny energetyczne. Jak dodał wszystkie dizałania osłonowe rządu kosztowąły budżet państwa ok 50 mld zł.

Nowe dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła. Ile za to zapłacimy?

Jak wyliczył premier Morawiecki, dotychczasowa obniżka VAT i akcyzy kosztowała 30 mld zł., do tego należy dodać  11,5 mld zł. kosztów wprowadzenia dodatku węglowego. Szacujemy, że nowe rozwiązania, które mają pomóc gospodarstwom domowym ogrzewających innymi paliwami to kolejne 10-12 mld zł. Zatem łączny koszt to już 50 mld wszystkich ulg związanych z paliwami, ciepłem systemowym, węglowodorami.

- Na razie jedynie, mogę zapewnić, że ponad 100 proc. podwyżek taryf dla gospodarstw domowych, które są sygnalizowane obecnie przez Urząd Regulacji Energetyki nie będzie. Mogę obiecać, że ten wzrost będzie jak najniższy. Wszystko zależy od tego jak podzielimy koszty pomiędzy firmy, budżet państwa i ile wtedy zostanie kosztów do poniesienia przez gospodarstwa domowe - mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Podczas wtorkowej (2.08) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania o połączenie PKN Orlen z Lotosem. Jak stwierdził Morawiecki, powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny paliw na stacjach benzynowych.

Jego zdaniem podstawowa reguła na rynku biznesowym brzmi, że duży może więcej. Na skutek tego połączenia będzie możliwość renegocjowania umów na dostawy ropy i zawierania nowych umów z dostawcami, którzy do tej pory nie byli zainteresowani polskim rynkiem.

Wakacje kredytowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Premier Morawiecki poinformował także, że od 29 lipca wnioski o wakacje kredytowe złożyło już 500 tys. rodzin. Uprawnionych jest ok 2 mln. Jak zaznaczył Morawiecki nakazał wszelkim instytucjom nadzorującym rynek finansowy o dokładne sprawdzanie czy banki nie utrudniają korzystania z rządowych rozwiązań. Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych. Koszt dla sektora bankowego to ok 20 mld zł., które będą rozłożone na dwa lata.

- Nie należy żałować tego sektora, ponieważ banki mają bardzo zyski. Polski sektor bankowy silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty, rentowności, i nie ma zagrożenia dla tego sektora. Jestem o tym przekonany  - mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej. Dodał, że jeszcze w tym roku banki będą miały wysokie zyski.

Wakacje kredytowe. Kto i jak może skorzystać?

Klienci banków mogą od piątku 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Sonda
Kogo wolisz: Mateusza Morawieckiego czy Donalda Tuska?
Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze