kaloryfer

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Podwyżki czynszów

Polacy muszą szykować się na horrendalne podwyżki za prąd i ciepło. Czy rząd zamrozi ceny energi i gazu?

2022-08-02 8:00

W rządzie trwają analizy dot. kosztów ewentualnych działań które mają osłonić Polaków przed wzrostem cen energii i ogrzewania. W wariancie maksymalnym mogą sięgnąć nawet ponad 80 mld zł — donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Anna Moskwa minister klimatu i środowiska może przedstawić na posiedzeniu projekt ustawy zakładającej dopłaty na zakup paliwa przez polskie ciepłownie.

Skąd brać na to wszystko pieniądze?

Albo znaczne ograniczenie podwyżek planowanych przez firmy energetyczne i gazowe, albo wręcz zamrożenie cen dla klientów indywidualnych.

Z wyliczeń, do których dotarł DGP, wynika, że zamrożenie cen gazu tylko dla gospodarstw domowych to dla budżetu koszt 23 mld zł (wypłacanych w rekompensatach dla dostawców). W przypadku energii elektrycznej to 13 mld zł. Gdy do tego doliczymy jeszcze dodatek węglowy, nad którym pracuje parlament, wychodzi ponad 47 mld zł. Z kolei ewentualne rozciągnięcie tych rozwiązań na małe i średnie firmy – co również jest analizowane w rządzie – będzie oznaczać dodatkowy wydatek 36 mld zł.

Czy rząd zamrozi taryfy dla energii i gazu?

Jak wskazuje "DGP", dopłaty na zakup paliwa przez polskie ciepłownie miałyby złagodzić wzrosty cen dla końcowych odbiorców. "A te – jak wynika z rządowych szacunków – mogą być pokaźne. Przykładowo ogrzanie mieszkania o powierzchni 55 mkw. w tym roku oznacza koszt 1582 zł. Prognoza na przyszły rok mówi już o ok. 2028 zł" - zauważa dziennik.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Według "DGP", w rządzie trwają obecnie analizy, by znacząco poszerzyć pakiet działań, mający złagodzić skutki drożyzny w obszarze energii i ciepła. Z jednej strony chodzi o dodatki na kolejne rodzaje paliw, inne niż węgiel (np. olej opałowy, gaz LPG, drewno, pellet) oraz przygotowanie systemu dopłat dla ciepłowni.

Z drugiej strony poważnie rozważany jest wariant dotyczący zamrożenia taryf dla energii i gazu. Rozwiązania, nad którymi pracuje rząd, mają być wypracowane w najbliższych tygodniach – tak, by mogły wejść pod obrady Sejmu we wrześniu (np. na posiedzenie planowane na 14–16 września) - pisze gazeta.

W kontekście taryf w rządzie - podaje "DGP" - rozważane jest też rozwiązanie polegające na powiązaniu preferencyjnych taryf z wielkością zużycia – co miałoby zachęcić do oszczędzania energii, a w konsekwencji obniżyć koszty dla budżetu. Propozycja zakłada bowiem, że niższa taryfa mogłaby dotyczyć zużycia nie większego niż 90 proc. z roku poprzedzającego. Po przekroczeniu tej wartości odbiorcę obowiązywałaby już cena wynikająca ze standardowej taryfy - donosi dziennik.

Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek opłat za mieszkanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze