Ceny rachunki

i

Autor: Pexels / fot. Mikhail Nilov

Podwyżki opłat lokalnych

Wyższe ceny gazu, prądu i opału to nie wszystko. Będą podwyżki czynszów

2022-07-28 11:05

Pomimo tego, że już teraz Polacy skarżą się na wysokie ceny, w przyszłym roku może być jeszcze drożej. Oprócz wyższych cen gazu czy prądu, czeka nas również podwyżka niektórych podatków - dotyczy to właścicieli nieruchomości, posiadaczy psów czy turystów. Wzrastają również opłaty lokalne oraz czynszowe.

Wzrost opłat lokalnych

Rosnąca inflacja wpływa nie tylko na wysokość cen produktów codziennego użytku. Ma również ogromne znaczenia w kwestii wysokości podatków - również tych lokalnych, które pobierane są przez samorządy. Chodzi o podatki od nieruchomości, od środków transportu, opłaty targowe, uzdrowiskowe, miejscowe czy podatek od psa - wciąż obowiązujący w niektórych miastach.

Zgodnie z ustawą o opłatach lokalnych stawki wyżej wymienionych opłat są waloryzowane na podstawie średniego wzrostu cen w pierwszym półroczu. W tym roku wskaźnik wyniósł aż 11,8%. Jest to najwyższa wartość od wielu lat. Wysokość wskaźnika oznacza, że od stycznia do czerwca 2022 roku ceny były wyższe o około 11,8% w porównaniu do ubiegłego roku.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Opłaty maksymalne za nieruchomości

Zgodnie z mechanizmem opłat i podatków lokalnych na podstawie danych dotyczących cen rząd ustala ich maksymalny pułap. W przypadku podatku od nieruchomości, w 2022 roku maksymalna stawka wyniosła 0,89  zł za metr kwadratowy mieszkania oraz 1,07 zł za metr kwadratowy gruntu. Jeśli chodzi o opłaty dla przedsiębiorców - maksymalna stawka wynosiła 25, 74 zł za metr kwadratowy lokalu. Pozostałe lokale typu garaż czy miejsce postojowe objęte są stawką 8,68 zł za metr.

O ile wzrosną stawki w 2023 roku?

Od 2023 roku stawki za mieszkanie wzrosną do 1 zł, za grunt do 1,20 zł a za garaż 9,70 zł. Są to jednak stawki maksymalne. Oznacza to, ze władze miast nie mogą ustalić stawek na wyższym poziomie - mogą natomiast zdecydować się na niższe wartości. Zazwyczaj jednak decydują się na wykorzystanie najwyższych możliwych wartości. Miało to miejsce m.in. w Warszawie, Gdańsku Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu czy Szczecinie.

Mieszkańcy niektórych miast płacą mniej

Na obniżenie niektórych stawek zdecydowały się władze Katowic, Białegostoku, Rzeszowa, Torunia, Zielonej Góry i Olsztyna. W Opolu, Kielcach oraz Gorzowie Wielkopolskim rady miasta podjęły decyzję o obniżeniu wszystkich stawek - są one na poziomie niższym niż zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów - informuje Business Insider.

Podwyżki czynszów zaskakują Polaków

Już teraz wielu Polaków skarży się na podwyżki czynszów. Z portalu Business Insider dowiadujemy się, że opłaty czynszowe za mieszkania o metrażu około 60 metrów kwadratowych - wynoszą nawet 1 000 złotych. Przyczyną podwyżek są przede wszystkim rosnące ceny węgla, wody i energii elektrycznej.

W czynszu ujęte jest zużycie poszczególnych mediów - największy koszt generuje ogrzewanie - zarówno to w kaloryferach jak i ciepła woda.

Wzrosły również ceny wywozu śmieci. Niektórzy zarządcy podnieśli również opłaty za utrzymanie terenu przed blokiem, opłaty za prąd na klatce, koszty ubezpieczenia czy wynajmu sali na zebrania spółdzielni - informuje Business Insider.

Sonda
Czy uważasz, że opłata za śmieci zależna od zużycia wody jest sprawiedliwa?
Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze