prąd

i

Autor: getty images Doradcy eneregtyczni pomogą mieszkańcom Warszawy

Jak zmniejszyć rachunki za prąd

Rachunki za prąd pustoszą portfele Polaków. Jak efektywnie obniżyć rachunki?

2022-07-22 10:07

Prąd staje się powoli dla polskich gospodarstw domowych luksusem. Wszechobecna drożyzna zmusza Polaków do poszukiwania oszczędności. Energia elektryczna to jedna z pozycji na rachunkach, które drożeje wręcz skokowo. Dlatego też warto zmienić nie tylko nasze codzienne nawyki, ale również poszukać tańszego dostawcy prądu. Co trzeba zrobić żeby obniżyć rachunki za prąd?

Bez prądu praktycznie nie ma życia 

Ceny prądu dla indywidualnych odbiorców oraz otoczenie ekonomiczne mogą sprawić, że wrócimy do lamp naftowych, a energia elektryczna będzie dostępna jedynie dla uprzywilejowanej grupy społeczeństwa bądź zarezerwowana dla bogaczy. Może też się okazać, że forsowane przez ekologów, samochody elektryczne przestaną być równie opłacalne co te z tradycyjnymi silnikami. Podobnie czuć się mogą "nabici" w zmianę ogrzewania na gaz czy prąd. Dlatego też póki sytuacja się nie unormuje, warto zmienić nasze nawyki. Podpowiadamy na co, warto zwrócić uwagę przy codziennym korzystaniu z domowych urządzeń.

Złap promocję

Zaczynając od podstaw warto zweryfikować oferty u innych dostawców. Dzisiaj nie jesteśmy zobligowani do korzystania z jednego dostawcy. Podobnie jak kupujemy inne usługi np. telekomunikacyjne czy kiedy korzystamy z kredytów porównujemy i wybieramy najkorzystniejszą propozycję dla nas, tak również możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę zakupu energii elektrycznej.

Drugim istotnym punktem, który powinniśmy zweryfikować, to dopasowanie najbardziej energochłonnych czynności do taryf jakie posiadamy. Z reguły mniejszą stawkę płacimy w godzinach nocnych, wieczornych oraz w weekendy. Wtedy właśnie warto włączyć zmywarkę czy pralkę. Zwłaszcza, że większość obecnych urządzeń pozwala zaplanować automatyczne włączenie.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Trzecią istotną w kolejności rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, a być może i zmienić nasze nawyki to korzystanie z urządzeń, które posiadamy.

Pralka:

Pierz w możliwie najniższych temperaturach. Zapełniaj bęben w całości. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to aż o 35 proc. więcej zużytej energii. Pierz krótko - tzw. pranie wstępne stosuj tylko wtedy, gdy rzeczy są mocno ubrudzone. Stosuj programy ekologiczne i oszczędnościowe.

Lodówka

Optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 st. C. Każdy dodatkowy stopień wymaga więcej prądu i więcej kosztuje. Czyść uszczelki w drzwiach lodówki, a uszkodzone wymieniaj na nowe.

Nigdy nie zastawiaj kratek wentylacyjnych lodówki, a zaoszczędzisz rocznie ok. 70 kWh energii. Regularnie ją rozmrażaj. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie energii o 10 proc., szron 7 mm - o 100 proc.!

Kuchenka elektryczna

Przykrywanie garnków zmniejsza zużycie energii od 15 do 50 proc. Podobnie gotowanie w małej ilości wody.

Podczas pieczenia nie należy często otwierać piekarnika, bo każde jego otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu. Pozwala na ustawienie temperatury o 25-30 st. C niższej niż przy nagrzewaniu oddolnym lub odgórnym.

Garnki - najlepiej przewodzą ciepło te ze stali szlachetnej z wielowarstwowym dnem. Do potraw wymagających długiego gotowania warto używać szybkowaru (oszczędzasz 30-60 proc. energii elektrycznej).

Oszczędzaj energię

Jeśli nie będzie nas dłuższy czas w domu warto nie pozostawiać urządzeń w trybie czuwania. Pozostawienie ich na kilka czy kilkanaście dni może bowiem znacznie podnieść wysokość rachunków za energię i obciążyć domowy budżet.

- Wyłączaj z gniazdka telewizor, radio, laptop

Pobierają energię nawet wtedy, gdy są w stanie czuwania (pali się czerwona lampka). Sam telewizor zużywa wtedy ok. 52 kWh! 

- Wyłączaj z kontaktu ładowarkę

Ładowarki do telefonów bezprzewodowych i komórkowych pobierają energię niezależnie od tego, czy telefon akurat się ładuje, czy nie.

Z badania Publicis Groupe Data Science wynika, że Polacy pomału zmieniają swoje nawyki. Po pierwszej edycji kampanii "Liczy się energia" mniej osób deklaruje, że w ogóle ogranicza korzystanie z urządzeń elektrycznych, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wcześniej ten odsetek wynosił 13 proc., a w wyniku działań edukacyjnych spadł o ponad połowę (do 6 proc.). Kampania dotarła do 34 proc. Polaków w wieku 35+, którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami domów i mieszkań.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze