Bez prądu praktycznie nie ma życia
Ceny prądu dla indywidualnych odbiorców oraz otoczenie ekonomiczne mogą sprawić, że wrócimy do lamp naftowych, a energia elektryczna będzie dostępna jedynie dla uprzywilejowanej grupy społeczeństwa bądź zarezerwowana dla bogaczy. Może też się okazać, że forsowane przez ekologów, samochody elektryczne przestaną być równie opłacalne co te z tradycyjnymi silnikami. Podobnie czuć się mogą "nabici" w zmianę ogrzewania na gaz czy prąd. Dlatego też póki sytuacja się nie unormuje, warto zmienić nasze nawyki. Podpowiadamy na co, warto zwrócić uwagę przy codziennym korzystaniu z domowych urządzeń.
Złap promocję
Zaczynając od podstaw warto zweryfikować oferty u innych dostawców. Dzisiaj nie jesteśmy zobligowani do korzystania z jednego dostawcy. Podobnie jak kupujemy inne usługi np. telekomunikacyjne czy kiedy korzystamy z kredytów porównujemy i wybieramy najkorzystniejszą propozycję dla nas, tak również możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę zakupu energii elektrycznej.
Drugim istotnym punktem, który powinniśmy zweryfikować, to dopasowanie najbardziej energochłonnych czynności do taryf jakie posiadamy. Z reguły mniejszą stawkę płacimy w godzinach nocnych, wieczornych oraz w weekendy. Wtedy właśnie warto włączyć zmywarkę czy pralkę. Zwłaszcza, że większość obecnych urządzeń pozwala zaplanować automatyczne włączenie.
Trzecią istotną w kolejności rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, a być może i zmienić nasze nawyki to korzystanie z urządzeń, które posiadamy.
Pralka:
Pierz w możliwie najniższych temperaturach. Zapełniaj bęben w całości. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to aż o 35 proc. więcej zużytej energii. Pierz krótko - tzw. pranie wstępne stosuj tylko wtedy, gdy rzeczy są mocno ubrudzone. Stosuj programy ekologiczne i oszczędnościowe.
Lodówka
Optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 st. C. Każdy dodatkowy stopień wymaga więcej prądu i więcej kosztuje. Czyść uszczelki w drzwiach lodówki, a uszkodzone wymieniaj na nowe.
Nigdy nie zastawiaj kratek wentylacyjnych lodówki, a zaoszczędzisz rocznie ok. 70 kWh energii. Regularnie ją rozmrażaj. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie energii o 10 proc., szron 7 mm - o 100 proc.!
Kuchenka elektryczna
Przykrywanie garnków zmniejsza zużycie energii od 15 do 50 proc. Podobnie gotowanie w małej ilości wody.
Podczas pieczenia nie należy często otwierać piekarnika, bo każde jego otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu. Pozwala na ustawienie temperatury o 25-30 st. C niższej niż przy nagrzewaniu oddolnym lub odgórnym.
Garnki - najlepiej przewodzą ciepło te ze stali szlachetnej z wielowarstwowym dnem. Do potraw wymagających długiego gotowania warto używać szybkowaru (oszczędzasz 30-60 proc. energii elektrycznej).
Oszczędzaj energię
Jeśli nie będzie nas dłuższy czas w domu warto nie pozostawiać urządzeń w trybie czuwania. Pozostawienie ich na kilka czy kilkanaście dni może bowiem znacznie podnieść wysokość rachunków za energię i obciążyć domowy budżet.
- Wyłączaj z gniazdka telewizor, radio, laptop
Pobierają energię nawet wtedy, gdy są w stanie czuwania (pali się czerwona lampka). Sam telewizor zużywa wtedy ok. 52 kWh!
- Wyłączaj z kontaktu ładowarkę
Ładowarki do telefonów bezprzewodowych i komórkowych pobierają energię niezależnie od tego, czy telefon akurat się ładuje, czy nie.
Z badania Publicis Groupe Data Science wynika, że Polacy pomału zmieniają swoje nawyki. Po pierwszej edycji kampanii "Liczy się energia" mniej osób deklaruje, że w ogóle ogranicza korzystanie z urządzeń elektrycznych, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wcześniej ten odsetek wynosił 13 proc., a w wyniku działań edukacyjnych spadł o ponad połowę (do 6 proc.). Kampania dotarła do 34 proc. Polaków w wieku 35+, którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami domów i mieszkań.