Rafał Gawin

i

Autor: East News Rafał Gawin

Dramatyczny apel prezesa URE. "Oszczędzajcie energię"

2022-07-05 14:07

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin apeluje, by oszczędzać energię elektryczną. Zapewnia jednak, że obecnie nie ma "realnego zagrożenia niedoboru ciepła w sezonie zimowym" - powiedział podczas rozmowy w radiu TOK FM.

Prezes URE apeluje o oszczędzanie energii

Wielu Polaków wskazuje, że tegoroczna zima nie będzie łatwa, a ryzyko braku gazu czy węgla staje się coraz to bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Jak wyjaśnił we wtorek (5.07.22) w radiu TOK FM Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w polskich domach nie zabraknie ciepła, ale konieczne będzie oszczędzanie energii elektrycznej.

Jestem przekonany, że ciepła w naszych domach nie zabraknie. (...) Jeśli jednak mówimy, że naszym priorytetem są dostawy ciepła, to być może w obszarze energii elektrycznej trzeba będzie trochę mniej energii zużywać - powiedział w rozmowie Rafał Gawin.

Czy Polska jest narażona na niedobór gazu i węgla?

Prezes URE podkreślił, że obecnie Polska nie jest narażona na niedobór surowców energetycznych, trzeba jednak zadbać o ich dostępność i przystępność cenową. Głównie jest to gaz, którego dostępność może być utrudniona przez konflikt z Rosją, ale i węgiel. - Trzeba poświęcić dużo uwagi, aby zapewnić dostępność tego surowca w całej Europie, nie tylko Polsce - podkreślił Gawin. 

Niedobory energii elektrycznej i ciepła w zimie to temat, który jest w głowie wszystkich nas: odbiorców, przedsiębiorców i polityków, bo jest to problem, który dotyka nie tylko naszego kraju. Można powiedzieć, że jest to problem globalny - problem z dostępnością surowców i ich ceną, i to wszystko niestety przekłada się na sytuację na rynku energii - wyznał Rafał Gawin.

Kongres 590 - Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska

Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu

Jak przypomniał Rafał Gawin, rząd od kilku lat realizuje strategiczny plan - dywersyfikację kierunków dostaw gazu. - Można powiedzieć, że wszystkie połączenia, które zamierzaliśmy zrealizować, inne niż w kierunku wschodniego, połączenia transgraniczne w zasadzie są już zrealizowane - powiedział prezes URE.

Podwyżki cen surowców energetycznych

-Podwyżki są bardzo różne, na poziomie co najmniej kilkudziesięciu procent, co wynika z cen paliw gazowych i cen węgla - powiedział w rozmowie Rafał Gawin. Dodał, że lepiej jest zatwierdzić taryfę, ponieważ jej niezatwierdzenie będzie groziło upadłością przedsiębiorstwa, co dla klienta przyniesie jeszcze gorsze skutki.

Sonda
Czy Polacy wyjdą na ulice protestować przeciwko rosnącym cenom energii?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany