Dodatki osłonowe za prąd i gaz

i

Autor: Shuttertsock Rekordowe ceny energii

Rekordowa cena energii. Było drogo, a będzie jeszcze drożej

2022-07-05 10:45

Takiego poziomu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) z dostawą na kolejny rok, jeszcze nie było. Dostawcy energii dokonują obecnie zakupów energii na 2023 r., a w poniedziałek 4 lipca br. ceny te osiągnęły poziom ponad 1200 zł za MWh - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że bardzo wysokie były także ceny na rynku z dostawą na dzień kolejny.

Wysokie ceny energii - czy będzie jeszcze drożej?

TGE wylicza, że w poniedziałek 4 lipca 2022 r. cena za jedną MWh w ramach kontraktu rocznego z dostawą na przyszły rok osiągnęła poziom 1243 zł/MWh. "Dla porównania, cena energii w 2021 r. z dostawą na 2023 r. wynosiła ok. 368 zł za MWh. To najwyższa cena nie tylko od początku roku, ale także od momentu ofert zakupu energii w ramach kontraktu na 2023 r." - czytamy.

To gaz jest podstawą produkcji energii w Europie Zachodniej, a od połowy czerwca Gazprom ograniczył przesył błękitnego paliwa gazociągiem Nord Stream o 60 proc.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Ceny energii - rekordowy poziom

Dziennik zaznacza, że rosnące ceny energii elektrycznej to również konsekwencja obaw o niedobory węgla na kolejny sezon grzewczy i cenę surowca. "Na rekordowy poziom cen przełożyły się także wyłączenia i postoje bloków węglowych. Tylko 4 lipca z bieżącej pracy wyłączonych było ok. 22 GW mocy. Dla porównania cały system energetyczny dysponuje mocą rzędu 53,6 GW mocy zainstalowanej" - napisano. 

Ograniczenia lub wyłączenia dotknęły bloki energetyczne w Opolu i Kozienicach. "Rz" dodaje, że przez cały dzień Polska była importerem energii brutto.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze