Drożyzna

i

Autor: SHUTTERSTOCK Drożyzna

Drożyzna w Polsce. Kto za to odpowiada? Polacy nie mają złudzeń

2022-07-05 7:33

Drożyzna w Polsce. Dlaczego w Polsce wybuchłą tak wysoka inflacja? Polityka rządu oraz wzrost cen energii i paliw wywołany wojną – to dwie główne przyczyny wysokiej inflacji zdaniem respondentów sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wskazało tak odpowiednio 33,7 proc. oraz 33,3 proc. ankietowanych. Przypominamy, że inflacja w czerwcu doszłą do poziomu bliskiego 16 proc., ceny paliw przekraczają już 8 zł, a rachunki za energię mamy co najmniej o połowę wyższe.

Dlaczego w Polsce jest tak drogo?

Na pytanie w sondażu "Dziennika Gazety Prawnej", kto lub co w największym stopniu odpowiada za obecny poziom inflacji, 33,7 proc. respondentów odpowiedziało, że polityka rządu, a 33,3 proc. - wzrost cen energii i paliw w związku z wojną na Ukrainie. 14 proc. badanych uważa, że inflacja to efekt pandemii, a niespełna 10 proc. obwinia politykę klimatyczną Unii Europejskiej. 1,5 proc. stwierdziło, że nie można wskazać żadnej z wymienionych odpowiedzi jako głównej przyczyny inflacji. 7,8 proc. nie miało zdania.

Jak zauważa gazeta, badanie pokazuje praktycznie idealną symetrię – narracja o odpowiedzialności rządu dominuje wśród wyborców opozycji, natomiast o wpływie wojny wśród wyborców PiS.

Jak sobie z taką sytuacją poradzić? Mało kto wierzy, że jakakolwiek partia polityczna poradzi sobie z powstrzymaniem drożyzny. Na pytanie, która partia najlepiej sobie poradzi z inflacją, niemal co trzeci respondent uważa, że na polskiej scenie politycznej nie ma takiego ugrupowania. Z kolei co piąty nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie. Najwięcej wskazań (prawie 20 proc.) jest na PiS, na kolejnym miejscu – z wynikiem ok. 10 proc. – jest Koalicja Obywatelska. Na pozostałe ugrupowania wskazało po kilka procent respondentów.

Inflacja 2022. Na czym polega to zjawisko

W gospodarce rynkowej ceny towarów i usług ciągle się zmieniają: jedne rosną, inne spadają. Jednak o inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. W Polsce inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. W ciągu roku może wzrosnąć do 20 proc.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Sonda
Czyja ekipa lepiej poradziłaby sobie z inflacją?
Najnowsze