Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emeryci się ucieszą. Będzie wysoka waloryzacja dodatków do emerytur

2022-07-04 16:48

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki o inflacji za czerwiec. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w poprzednim miesiącu 15,6 proc. w skali rok do roku. Powodem wzrostu inflacji w minionym miesiącu było głównie szybko drożejące paliwa. Wszystko wskazuje natomiast na to, że szczyt inflacji dopiero przed nami. Jak wpłynie to na wysokość emerytur oraz dodatków do emerytur?

O ile wzrosną dodatki do emerytur?

Wskaźnik waloryzacji emerytur kształtuje się w zależności od dwóch czynników: "inflacji w gospodarstwach emeryckich", czyli podwyżek cen towarów, które kupują emeryci oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac", czyli podwyżek pracowników. W czerwcu, według szybkiego szacunku GUS, inflacja w Polsce wyniosła 15,6 proc., a eksperci zakładają, że będzie jeszcze rosnąć. Dlatego przyszłoroczne świadczenia emerytalne też będą wyższe.

Tym samym seniorzy, którzy otrzymują świadczenia skromne liczą na coroczną waloryzację emerytur. Ta, przynajmniej częściowo, odpowiada na problemy związane z drożyzną. Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 13,2 proc., waloryzacja wyniosłaby zawrotne 18,3 proc. Tym samym wzrosną nie tylko wynagrodzenia seniorów, ale także dodatki do emerytur. Dokładne wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.

Galeria poniżej: Dodatek kombatancki

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Wyrównanie emerytur. Ile dostaną seniorzy?

Celem waloryzacji jest zrekompensowanie emerytom drożyzny oraz wyrównanie ich emerytur do poziomu rozwoju gospodarczego. Wysokość emerytur zależna jest od tego ile pieniędzy odłożyliśmy ze składek emerytalnych. Ostateczną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2023 roku, gdy zostanie ogłoszony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia powiększone o waloryzację będą wypłacane dopiero od 1 marca 2023 roku.

Kiedy natomiast inflacja spadnie? Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc. W celu ograniczenia inflacji Rada Polityki Pieniężnej już dziewięć razy podnosiła stopy procentowe.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Ceny produktów spożywczych mocno wzrosły, a mimo to ciągle jest problem z dużym marnowaniem żywności, czyli po prostu wyrzucaniem pieniędzy do kosza.

Jak tego uniknąć? Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak kupować świadomie, nie marnować jedzenia i przy okazji oszczędzać.

Listen to "6 porad jak nie marnować jedzenia i przy okazji oszczędzać" on Spreaker.
Najnowsze