emeryci

i

Autor: Shutterstock Czego mogą się spodziewać emeryci?

Dodatkowe 455 zł dla seniorów

Waloryzacja emerytur jak 500 plus. Nowa podwyżka dla emerytów [TABELA]

2022-07-15 22:47

Nowa waloryzacja emerytur. Inflacja w czerwcu 2022 wyniosła 15,5 proc. Oznacza to ogromny wzrost cen. Najbardziej poszły w górę koszty transportu i utrzymania mieszkania, a także ceny żywności. Jedynym plusem ogromnej inflacji jest wysoki wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, który wynosi już 18,2 proc. Przy takim wskaźniku średnia emerytura mogłaby wzrosnąć o 455 zł, czyli byłaby niczym 500 plus na dziecko.

Inflacja 15,5 proc. podwyższy waloryzację emerytur i rent

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalnie, że inflacja w czerwcu 2022 roku wyniosła 15,5 proc. Oznacza to, że ceny rosną w oczach i nic nie wskazuje na to, by miały się w końcu zatrzymać. Najbardziej, bo aż o 33 proc. poszły w górę koszty transportu, a o 24 proc. koszty utrzymania mieszkania. Żywność i napoje bezalkoholowe są o 14,2 proc. droższe niż rok temu. Nie ma co się dziwić, że już większość Polaków wybiera na zakupach tańsze zamienniki, np. zamiast masła-margarynę lub ryby-kurczaka. Taka sytuacja jeszcze bardziej utrudnia i uprzykrza życie seniorom, którzy muszą żyć ze skromnych świadczeń z ZUS. Ich sytuację materialną poprawiać ma waloryzacja rent i emerytur. Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji tych świadczeń bierze się pod uwagę m.in. inflację – im wyższa, tym wyższa powinna być waloryzacja. Zatem przy inflacji na poziomie 15,5 proc. waloryzacja rent i emerytur musiałaby wynosić 18,2 proc., co przy średniej emeryturze rzędu 2,5 tys. zł oznaczałoby wzrost emerytury o 455 zł.

Wyższa waloryzacja emerytur 2023

Rada Ministrów przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczącego wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku. Ma on zostać zwiększony na poziomie ustawowego minimum, czyli 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w obecnym roku. To mniej niż domagali się związkowcy. Przedstawiciele związków zawodowych domagali się podwyżki tego parametru do poziomu 50 proc. To znacznie podniosłoby emerytury i renty.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?

Jak najlepiej wykorzystać pieniądze z 500+?

Te pomysły naprawdę działają! Włącz podcast i posłuchaj.

Listen to "Jak najlepiej wykorzystać pieniądze z 500+?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze