inflacja, portfel

i

Autor: Pixaby Szczyt inflacji w Polsce. Ekonomista ujawnił datę

Kiedy szczyt inflacji? Soboń i Bujak zdradzają, kiedy spodziewać się najgorszego

2022-07-05 13:02

Inflacja w Polsce szaleje i już osiąga poziom 15,6 proc. Czy będzie jeszcze gorzej? Eksperci od finansów prognozują, co nas czeka w najbliższych miesiącach. - Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP twierdzi, że inflacja w Polsce może zacząć powoli spadać. Natomiast wiceminister finansów Artur Soboń jest zdania, że wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. - Ja nie potrafię oczywiście dzisiaj powiedzieć, czy tak będzie, czy nie, natomiast (...) ta inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa, niż w pierwszej połowie roku - stwierdził. W piątek 8 lipca swoje prognozy wygłosi jeszcze prezes NBP.

Inflacja w Polsce. Kiedy będzie szczyt drożyzny? Eksperci prognozują

Inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 15,6 proc. Czy jeszcze mamy spodziewać się najgorszego? Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP  odczyt czerwcowy może okazać się szczytem inflacji i w kolejnych miesiącach inflacja może być już minimalnie niższa. – Dużą rolę w niższej inflacji może odegrać znacząca promocja na rynku paliw, wprowadzona przez Orlen. Rynek za tym podąża. Jeśli to doprowadzi do spadku cen paliw w lipcu o 2-3 % (w porównaniu z czerwcem) to może się okazać, że lipcowy poziom inflacji będzie niższy niż w czerwcu – powiedział ekonomista na antenie „Siódma9”. Zdaniem eksperta jest szansa na stabilizację inflacji w najbliższych miesiącach. 

Tymczasem wiceminister finansów Artur Soboń przyznał, że wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu, ale on sam  nie potrafi powiedzieć, czy tak będzie, natomiast jego zdaniem inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa, niż w pierwszej połowie roku. "Wszyscy analitycy przewidują, że inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa. A czy ona zejdzie poniżej 10 proc., wątpię" - mówił Artur Soboń w TVN24, pytany o szacunki rządu. 

Dlaczego inflacja jest tak wysoka

Jak podsumował Soboń: "polityka "COVID zero" w Chinach i rosnące koszty transportu to są oczywiście te czynniki, które też mogą powodować wzrost cen, ale dzisiaj motorami wzrostu cen są surowce energetyczne i żywność".

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner
Sonda
Czyja ekipa lepiej poradziłaby sobie z inflacją?
Listen to "Przed nami skromne wakacje. Co czwarta osoba spędzi je w domu." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze