Quiz PRL

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. 15/15 tylko dla miłośników tych miejsc

W czasach PRL bary mleczne stanowiły nieodłączny element krajobrazu kulinarnego Polski. Te niepozorne lokale, oferujące tanie i sycące posiłki, były nie tylko miejscem zaspokajania głodu, ale również swoistym fenomenem społecznym. Zapraszamy do odbycia nostalgicznej podróży do świata przaśnych smaków i niezapomnianych aromatów.

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?

W naszym przebojowym cyklu QUIZY SE dzisiaj polecamy QUIZ z czasów PRL o przysmakach barów mlecznych. 

Skąd nazwa bary mleczne?

Bary mleczne pojawiły się w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale to w okresie PRL przeżyły swój prawdziwy rozkwit. Powstały jako odpowiedź na potrzebę zapewnienia taniego wyżywienia robotnikom i studentom. Nazwa "bar mleczny" wzięła się stąd, że początkowo serwowano w nich głównie dania na bazie nabiału.

Typowe menu baru mlecznego

Menu barów mlecznych było proste, ale zaskakująco różnorodne. Królowały w nim dania jarskie. Nieśmiertelne pierogi ruskie, z nadzieniem z twarogu, cebuli i ziemniaków, czy leniwe kluski oblane słodką okrasą z bułki tartej, to klasyki gatunku.

Zupy stanowiły osobny rozdział w historii barów mlecznych. Barszcz czerwony, podawany z fasolą lub krokietami, żurek z jajkiem, a nawet kontrowersyjna zupa szczawiowa - każda miała swoich zwolenników.

Tanie bary mleczne

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech barów mlecznych były niskie ceny. Budżet państwa dotował dania bezmięsne. Za przysłowiowe grosze można było zjeść pożywny obiad. Popularnością cieszyły się takie dania jak:

Do tego obowiązkowo szklanka kompotu owocowego lub tani napój imitujący czekoladę - kakao.

Więcej niż jedzenie

Bary mleczne pełniły również istotną funkcję społeczną. Były miejscem spotkań, wymiany poglądów i plotek. Tu studenci przesiadywali godzinami nad jedną herbatą, a emeryci znajdowali towarzystwo do rozmowy. Paradoksalnie, mimo skromnego wystroju i często nieuprzejmej (bo źle opłacanej i zmęczonej) obsługi, bary mleczne miały swój niepowtarzalny klimat.

Dziedzictwo, które przetrwało

Choć czasy PRL dawno minęły, bary mleczne nie zniknęły całkowicie z polskich miast. Niektóre przetrwały transformację ustrojową i do dziś serwują klasyczne dania w przystępnych cenach. Inne zostały reaktywowane, odpowiadając na nostalgię za prostym, domowym jedzeniem i przeżywają swoisty renesans. 

Niezależnie od tego, czy traktujemy je jako relikt przeszłości, czy jako żywą tradycję kulinarną, bary mleczne na stałe wpisały się w polską kulturę. Stanowią unikalny element naszego dziedzictwa, który - mimo upływu lat - wciąż potrafi przywołać wspomnienia i emocje związane z minioną epoką.

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?

QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?

Pytanie 1 z 15
Z czego wykonane były popularne w barach mlecznych jarskie kotlety podawane w sosie pomidorowym?
QUIZ PRL. Menu z barów mlecznych. Jakie przysmaki można było kupić za grosze?
Królestwo naleśników_Harde

i

Autor: Materiały prasowe Królestwo naleśników_Harde Link: https://vivelo.pl/krolestwo-nalesnikow-ksiazki
Największy absurd PRL. Każdy się z tego śmiał. Historia z Koprem
Kulisy powstawania kultowej komedii PRL: Poszukiwany, poszukiwana. Historia z Koprem
Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze