wakacje, lato

i

Autor: pixabay.com

Ceny nad Bałtykiem powalają! Paragony grozy, drogie noclegi nad morzem. Kogo stać na takie wakacje?

2022-07-05 12:38

Rosnące ceny w restauracjach, droższe noclegi i atrakcje turystyczne - wokół tych tematów kręcą się wakacyjne dyskusje Polaków. Ceny noclegów nad morzem w tym roku zaskoczyły i zbulwersowały wiele osób. Hotele i pokoje nad morzem to wielki wydatek wakacyjny - tak drogo jeszcze nie było. Jakie są tańsze alternatywy noclegu nad morzem? Ile trzeba zapłacić za wakacje nad Bałtykiem?

Wzrost cen w Polsce - jeden z najwyższych w UE

Tegoroczny wzrost cen w branży hotelarskiej  w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że w tym roku za wypoczynek zapłacimy około 16 % więcej - w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Eksperci szacują, że wzrost cen jest najbardziej zauważalny w noclegach w nadmorskich miejscowościach oraz w górach. Zdecydowanie mniejsze podwyżki podwyżki cen odnotowano na Mazurach. Z badania wynika, że Polacy zdecydowanie częściej wybierają tańsze noclegi. Rośnie również zainteresowanie innymi formami noclegowymi - na przykład na polu namiotowym.

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

Noclegi nad morzem - ceny mocno w górę!

Eksperci portalu Rankomat.pl postanowili przeanalizować ceny noclegów nad morzem - na podstawie różnych portali hotelarskich. Wysoka rozbieżność cenowa - w stosunku do roku ubiegłego - nastąpiła w Kołobrzegu. W roku 2021, uśredniony koszt noclegu dla dwóch osób wynosił około 560 zł. W tym roku - nawet 1000 złotych.

W innych nadmorskich miejscowościach takich jak Świnoujście, Łeba czy Ustka - nastąpił wzrost cen o minimum 30 %. Ceny nie zmieniły się w Sopocie.  Wzrost cen dotyczy również wynajmu domków letniskowych - jednak po rozłożeniu ceny na kilka osób - jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Wyższe ceny obowiązują również na kempingach czy polach namiotowych.

Wakacje w Polsce droższe niż za granicą

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego wypoczynek w polskich, nadmorskich kurortach może być bardziej kosztowny od tego zagranicznego. Wszystko zależy jednak od miejsca, lokalizacji oraz jakości zakwaterowania. 

Cena za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w szczycie sezonu w Sopocie jest bardzo zróżnicowana. Od około 1 500 złotych/ 2 000 złotych w hostelach/kwaterach zarządzanych przez osoby prywatne do nawet kilkunastu tysięcy w hotelach opatrzonych kilkoma gwiazdkami lub luksusowych apartamentach w centrum. Uśredniona cena za 6 noclegów w tym mieście to koszt mieszczący się w granicy 3 000 złotych - 4 000 złotych. Najwięcej ofert dla dwóch osób możemy znaleźć w przedziale cenowym 400 - 600 zł za noc. 

Już kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta ceny są nieco niższe. W miejscowości Karwia (oddalonej od Trójmiasta o około 65 kilometrów) ceny za 6 noclegów oscylują w granicy 2 000 - 2 500 złotych.

Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?

i

Autor: Materiały prasowe / Booking.com Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?
Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?

i

Autor: Materiały prasowe / Booking.com Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?
Sonda
Gdzie najlepiej spędzić wakacje w Polsce?

Hotel Gołębiewski nie spuszcza z tonu 

Choć ceny na Warmii i Mazurach odnotowano najmniejsze podwyżki cen, znajdą się tam miejsca wypoczynku, które przyprawiają o wakacyjny zawrót głowy. Przykładem może być znany hotel Gołębiewski w Mikołajkach. Jeśli zdecydujemy się spędzić urlop właśnie w tym miejscu, musimy być przygotowani na koszt rzędu 6 200 - 6 800 złotych za 6 noclegów, dla dwóch osób dorosłych (śniadanie oraz obiad wliczone w cenę). 

Hotel Gołębiewski położony jest 1,4 kilometra od centrum. Dla porównania w jednym z hoteli oferujących apartamenty w Mikołajkach, położonym 400 metrów od centrum miasta za 6 noclegów dla dwóch osób dorosłych (również w szczycie sezonu) zapłacimy 2 400 złotych.

Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?

i

Autor: Materiały prasowe / Booking.com Skandaliczne ceny nad Bałtykiem. Kogo stać na takie wakacje?

Wysoka cena nie zawsze równa się wysoka jakość

Panująca nad polskim morzem drożyzna to efekt rosnącej inflacji, krótkiego sezonu wypoczynkowego oraz faktu, że obszary geograficzne na których koncentruje się ruch turystyczny (Pomorze, Warmia i Mazury) są stosunkowo niewielkie.

Poza samą kwestią cen, Polacy często narzekają na to, że w ślad za wysoką ceną - nie podąża adekwatnie wysoka jakość. Mimo wszystko wciąż wiele osób decydują się na organizację wypoczynku w Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany