Lodówka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wielka wymiana lodówek

Wysokie rachunki za prąd. Ten sprzęt zużywa większość energii

2022-03-18 13:20

Najwięcej prądu w domach zużywa AGD, a co najmniej 2 mln gospodarstw ma sprzęt starszy niż 10 lat. Nowy potrafi zaś zużywać nawet 70 proc. mniej energii - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Gazeta zwraca uwagę, że przy relatywnie taniej energii wielu Polaków nie zwracało na to uwagi, jak wiele jej pochłania przestarzały sprzęt. Wręcz - jak czytamy - szczycono się lodówkami z 10- czy 20-letnim stażem. Zdaniem "Rz" po drastycznych podwyżkach z początku roku i kolejnych na horyzoncie podejście może się zmienić.

"Szacujemy, że w ok. 15 proc. gospodarstw domowych wciąż pracuje sprzęt starszy niż dziesięcioletni. Oznacza to miliony zwłaszcza lodówek, które zużywają najwięcej energii w domu" - wskazuje, cytowany w artykule, Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD. "Zaapelowaliśmy do Ministerstwa Rozwoju o wsparcie programu, w ramach którego Polacy mogliby dostać dopłaty do zakupu sprzętu wyższej klasy, zwłaszcza ci dotknięci ubóstwem energetycznym - dodaje.

Jak pisze "Rz", oznacza to, że osoby o najskromniejszych dochodach, jeśli kupują sprzęt, to z konieczności wybierają ten najtańszy, w gorszych klasach energetycznych, w dłuższej perspektywie dużo kosztowniejszy w eksploatacji. Tymczasem - czytamy - wydanie np. 1 tys. zł więcej na lodówkę oznacza, że w skali roku oszczędności na kosztach energii mogą wynieść nawet 300 zł.

Dostali gigantyczną podwyżkę ceny gazu na święta. Wielopokoleniowa piekarnia na Pradze upada!

Duża oszczędność

"To nie tylko oszczędność dla gospodarstw domowych, ale także pozytywny efekt dla środowiska - zużywamy mniej energii, mniej trzeba dopłacać do emisji" - dodaje Wojciech Konecki.

Z wyliczeń, jakie organizacja przedstawiła w ministerstwie, wynika, że obecnie lodówka w stosunku do takiej pochodzącej sprzed dekady jest w stanie zużywać 50-70 proc. mniej energii, podobnie zamrażarka. "W przypadku pralek mowa o oszczędnościach rzędu 30-50 proc., a zmywarek 20-40 proc. W każdej z grup produktowych różnice są ogromne, co przekłada się na wysokie potencjalne oszczędności" - pisze "Rzeczpospolita".

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze