Gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy

i

Autor: Super Express TV Gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy

Potężna składka zdrowotna. Firmy muszą płacić krocie, a czas ucieka

2022-03-17 14:52

21 marca 2022 r. upływa termin zapłaty składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli spore przychody, uiszczą dużo więcej niż wcześniej - nawet kilkanaście tysięcy złotych. Co więcej, niektórzy z nich płacą kilka składek zdrowotnych i nie otrzymują z tego tytułu żadnych profitów, dodatkowo często korzystają z prywatnej służby zdrowia.

Portal Bankier.pl, informuje iż w związku ze zmianami w opłacaniu składki zdrowotnej przedsiębiorcy nie tylko w wielu przypadkach płacą więcej, nałożono na nich także więcej obowiązków. Co miesiąc też trzeba składać deklarację DRA. Nowe przepisy wprowadzają również konieczność złożenia rocznego sprawozdania w kwestii składki zdrowotnej. Będzie to oddzielny dokument dołączany do rocznego rozliczenia PIT. Jej wysokość zależy również od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania.

Prowadząc działalność gospodarczą, warto kontrolować na bieżąco, jak ZUS zaksięgował zapłacone składki. W tym celu można zalogować się na PUE ZUS i sprawdzić aktualny stan konta. Zadłużenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może bowiem grozić poważnymi konsekwencjami związanymi nie tylko z koniecznością zapłaty odsetek i kosztów egzekucyjnych, lecz nawet z postępowaniem karnym, a nawet zakazem prowadzenia działalności gospodarczej - czytamy na portalu.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Redakcja Bankier.pl skierowała zapytanie do rzecznika ZUS o przyczyny występowania zadłużenia w bieżących składkach. Paweł Żebrowski wskazał, że "PUE oczywiście zostało dostosowane do zmian. Każdą taką sprawę trzeba by indywidualnie rozpatrzeć". Warto zatem na bieżąco kontrolować stan składek i wyjaśniać powody występującego zadłużenia.

Czytaj także: Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy? Minister Maląg odpowiada

Portal cytuje Teresę Warską z Systim.pl , która wyjaśnia, że na mocy nowych przepisów wprowadzono mechanizm dwukrotnego obliczania składki zdrowotnej za dany rok kalendarzowy. Sprawia to, że ustalenie jej wymiaru składa się z dwóch etapów. Jednym z nich jest bieżące obliczanie miesięcznej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, drugim zaś jest określenie wysokości tejże składki za cały poprzedni rok po zakończeniu roku bieżącego – wskazuje 

Trzeba też pamiętać, że jeżeli suma miesięcznych składek będzie mniejsza od rocznej składki, przedsiębiorca będzie zobligowany do dopłaty różnicy, zaś w przypadku gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa niż 9 procent?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki