Marlena Maląg

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy? Minister Maląg odpowiada

2022-03-17 11:47

Wojna na Ukrainie trwa. W Polsce mamy już blisko 2 mln uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wielu z nich będzie w naszym kraju szukać pracy. Polska przygotowała wiele udogodnień dla obywateli Ukrainy także i w tym zakresie. Mogą rejestrować się w urzędach pracy i korzystać z damowych szkoleń i kursów zawodowych oraz językowych. Zatrudnienie Ukraińców w Polsce ma odbywać się na bardzo prostych zasadach. Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Jak i gdzie Ukraińcy mają szukać ofert pracy? Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej odpowiada na te pytania.

Praca dla Ukraińców. Jak legalnie zatrudnić Ukraińca? 

W Polsce są już blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich będzie szukało pracy w naszym kraju. W związku z zaistniałą sytuacją ustalono nowe przepisy dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce. - Ustawa daje możliwość legalnego pobytu z dostępem do rynku pracy. Wprowadzamy udogodnienia dla obywateli Ukrainy, by mogli pracę podjąć - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Zdaniem szefowej resortu odpowiadającego za rynek pracy Ukraińcy nie stanowią zagrożenia dla Polaków poszukujących zatrudnienia, gdyż  mamy stosunkowo niskie bezrobocie na poziomie 5,5 proc. Średnia unijna jest na 6,4 proc. Zatem każdy kto tylko chce podjąć prace, nie powinien mieć z tym problemu.

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? W pierwszej kolejności obywatel Ukrainy sam powinien znaleźć sobie miejsce pracy, a pracodawca ma 14 dni, od momentu zatrudnienia go, na zgłoszenie poprzez portal praca.gov.pl, że zatrudnił Ukraińca. W taki prosty sposób praca staje się pracą legalną. Obywatele Ukrainy, którzy już byli w Polsce, z automatu mają przedłużane pozwolenia na pracę. Ukraińcy będą mogli korzystać z polskich urzędów pracy w poszukiwaniu pracy i rejestrować się w rejestrze osób bezrobotnych i darmowo korzystać ze szkoleń, kursów zawodowych czy językowych.

- Zależy nam, by okres pobytu obywateli Ukrainy w Polsce był okresem, gdzie znajdą miejsce pracy – powiedziała minister Marlena Maląg. Szefowa resortu podkreśliła, że obywatele Ukrainy mają być zatrudniani w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy. A wszelkie uchybienia pod tym względem będą monitorowane przez urzędników.

Ważnym portalem dla pracowników i pracodawców jest portal pomagamukrainie.gov.pl. Tutaj jest kompleksowa informacja zarówno dla pracowników z Ukrainy i pracodawców, którzy chcą Ukraińców zatrudniać w Polsce.

Działa też zielona infolinia 19 524. Uruchomiono także infolinię dla pracodawców 22 245 61 05. Tam cały pakiet informacji, jak zatrudnić obywatela Ukrainy

pomagamukrainie.gov.pl

Super Biznes Jacek Sasin
Sonda
Zatrudnisz u siebie Ukraińców?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze