Ukraina. Hrywna

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ukraina. Hrywna

Wymiana hrywny na złotego po godziwym kursie w polskim banku

2022-03-17 7:37

Wojna na Ukrainie trwa. Do Polski uciekły już niemal 2 mln uchodźców. Wielu z nich ma przy sobie tylko ukraińską walutę. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Ukraińcy będą mogli po godziwym kursie wymienić hrywnę na złote i na prostych zasadach - czytamy w "Pulsie Biznesu". Być może już w przyszłym tygodniu bank będzie gotów do przyjmowania hrywien w ramach wymiany walutowej uzgodnionej ze stroną ukraińską.

Kursy walut. Hrywna w polskim banku

"Puls Biznesu" przypomniał, że dwa tygodnie temu Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, publicznie zaapelował do instytucji krajowych i unijnych o stworzenie funduszu, z którego byłyby wypłacane drobne kwoty dla uchodźców z Ukrainy. Jak podkreśla gazeta, wielu z nich opuściło kraj bez środków do życia. "Ci natomiast, którzy zabrali ze sobą pieniądze, przekonali się, że hrywna jest praktycznie walutą niewymienialną, a jeśli ktoś gotów jest ją skupować, to po lichwiarskim kursie walut" - napisano.

Według "PB" problem prawdopodobnie będzie można rozwiązać w inny sposób. "Na początku minionego tygodnia Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zezwolił lokalnym bankom na skup hrywny za granicą za dolary. To był pierwszy krok do odblokowania rynku międzybankowego i przywrócenia wymienialności ukraińskiej waluty. Dwa dni później Narodowy Bank Polski (NBP) zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku" - czytamy.

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, "że być może będzie to możliwe już w przyszłym tygodniu [red. po 21 marca 2022], a najpóźniej za kilkanaście dni". "PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny. Kurs wymiany jest jeszcze ustalany ze stroną ukraińską. Ma obowiązywać limit na osobę w wysokości 1,2-1,3 tys. zł. Hrywna będzie skupowana tylko od osób legitymujących się paszportem ukraińskim" - przekazał dziennik.

Super Biznes Jacek Sasin
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany