Poznaj prawa i przywileje, jakie ma SAMOTNA MATKA

i

Autor: thinkstockphotos.com

Świadczenie na dziecko dla Ukraińców. Ile mogą dostać?

2022-03-16 13:59

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny. W ofercie dla Ukraińców znajdują sięm.in. 500 plus na dziecko, 400 zł na żłobek, 300 zł na wyprawkę szkolną. Co zrobić, by otrzymać takie finansowe wsparcie? Podstawą jest PESEL, o który Ukraińcy uciekający przed wojną mogą starać się od 16 marca 2022 roku.

Świadczenia z ZUS dla Ukraińców i ich rodzin

Odpowiednie wnioski w języku ukraińskim będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja od kiedy można składać wnioski o świadczenia, będzie wkrótce podana na stronie internetowej ZUS. Wnioski o świadczenia dla rodziny, które wypłaca ZUS może złożyć osoba, która: jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, jej pobyt w Polsce jest legalny, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny. Co bardzo ważne, pobyt w Polsce obywatela Ukrainy jest legalny przez 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r. lub od daty faktycznego przekroczenia granicy po 23 lutego 2022 r., który wjechał legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chce pozostać w Polsce.

ZUS informuje, że świadczenia dla rodzin przysługują nie dłużej niż przez okres przebywania w Polsce. Opiekuna tymczasowego albo pieczę zastępczą dla dziecka, które przybyło z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi i przebywa w Polsce bez opieki ustanawia polski sąd.

Jakie wsparcie dla rodziny można otrzymać z ZUS? 

- na każde dziecko w wieku do 18 lat, które mieszka w Polsce (świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus, tzw. 500 plus). Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

- na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy,  które mieszka w Polsce (rodzinny kapitał opiekuńczy, tzw. RKO). Jest to świadczenie dla rodzica i opiekuna tymczasowego.

- do 400 zł miesięcznie dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (dofinansowanie pobytu w żłobku) – na: dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie, dziecko pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO, na dziecko drugie i kolejne w rodzinie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 35 miesiąca życia, na które został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i kapitał ten został pobrany w łącznej przysługującej wysokości. Dziecko musi być wpisane przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykazu dziennych opiekunów. Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

- 300 zł raz w roku na każde dziecko w wieku do 20 lat (lub do 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością), które mieszka w Polsce i uczy się w szkole – (świadczenie z programu Dobry Start, tzw. 300 plus). Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

Aby złożyć wniosek do ZUS na wybrane świadczenia, potrzebny będzie: polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka (Ukraińcy mogą dostać numer PESEL od 16 marca 2022 roku), adres mailowy osoby, polski numer telefonu, numer rachunku bankowego w Polsce.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Jak wojna się rozleje, grozi nam głód
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany