Wojna na Ukrainie. Czy Ukraińcy dostaną 50 plus na dziecko w Polsce?
500 plus na dziecko w Polsce. Czy Ukraińcy mogą w Polsce starać się o 500 plus na dziecko? W określonych przypadkach świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” otrzymać mogą również cudzoziemcy. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci prawo do świadczenia wychowawczego (świadczenie 500 plus na dziecko) przysługuje zarówno obywatelom polskim, jak i cudzoziemcom. Aby wnioskować o świadczenie, trzeba mieć dokument potwierdzający charakter pobytu cudzoziemca w Polsce, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, kartę stałego pobytu, (nie dotyczy to obywateli UE/EFTA).
Cudzoziemcy mogą otrzymać 500 plus w określonych sytuacjach. Jak czytamy na stronie Europejskiej Sieci Migracyjnej, 500 plus na dziecko przysługuje cudzoziemcom:
- do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
- jeżeli wynika to z wiążących Polskę dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym,
- przebywającym w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, jeżeli zamieszkują w Polsce z członkami rodzin,
- posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", jeżeli zamieszkują w Polsce z członkami rodzin, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodaje, że jednym z warunków przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce wraz z rodziną. Szczegóły przyznawania 500 plus cudzoziemcom opisane są w Ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.