Program "Rodzina 500 plus "to główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawę sytuacji demograficznej, redukcji ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycji w rodzinę" - napisano w komunikacie resortu rodziny. Ministerstwo informuje także, że świadczenie jest "najbardziej znaczącą pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin" i przysługuje wszystkim rodzinom z dziećmi od ich narodzin do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z programu "Rodzina 500 plus" korzysta obecnie 6,6 mln dzieci w Polsce. Rocznie trafia do nich 41 mld złotych. Z kolei obsługa świadczenia od początku jego powstania do czerwca bieżącego roku kosztowała państwo 1,8 miliarda złotych. Świadczenie, od momentu startu w kwietniu 2016 roku, kosztowało państwo ponad 156 mld zł.
Najwięcej dzieci korzysta ze świadczenia w województwie mazowieckim (992,1 tys.), woj. śląskim (703,2 tys.), woj. wielkopolskim (636,5 tys.), woj. małopolskim (580,4 tys.) i woj. dolnośląskim (446,2 tys.).
Według danych resortu do tej pory złożono 4,6 mln wniosków o 500 plus. W sumie wydano 4,2 mln decyzji o przyznaniu świadczenia.
Jak dodano, w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". Resort chce, by składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Planowane jest także odejście od corocznych naborów i wypłacanie świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej. Ponadto - według propozycji - świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty funkcjonowania programu spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.