Rodziny zastępcze

i

Autor: Pixabay

Ujawniono, ile do dziś kosztował program 500 plus. Lepiej usiądź zanim to sprawdzisz

2021-08-08 16:30

"Rodzina 500 plus" jest jednym z flagowych programów Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu dzierżą władzę od 2015 roku. Świadczenia, które zaczęły być wypłacane w kwietniu 2016 roku, przyjęły się na tyle, że obecnie żadna z partii nie ma odwagi stwierdzić, że po dojściu do władzy go nie pozostawi. Teraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawniło, ile do tej pory program "Rodzina 500 plus" kosztował podatników. Kwota naprawdę jest wprost powalająca!

Program "Rodzina 500 plus "to główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawę sytuacji demograficznej, redukcji ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycji w rodzinę" - napisano w komunikacie resortu rodziny. Ministerstwo informuje także, że świadczenie jest "najbardziej znaczącą  pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin" i przysługuje wszystkim rodzinom z dziećmi od ich narodzin do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z programu "Rodzina 500 plus" korzysta obecnie 6,6 mln dzieci w Polsce. Rocznie trafia do nich 41 mld złotych. Z kolei obsługa świadczenia od początku jego powstania do czerwca bieżącego roku kosztowała państwo 1,8 miliarda złotych. Świadczenie, od momentu startu w kwietniu 2016 roku, kosztowało państwo ponad 156 mld zł.

Nowe 500 plus. Pieniądze dostaniesz TYLKO na te produkty!

Najwięcej dzieci korzysta ze świadczenia w województwie mazowieckim (992,1 tys.), woj. śląskim (703,2 tys.), woj. wielkopolskim (636,5 tys.), woj. małopolskim (580,4 tys.) i woj. dolnośląskim (446,2 tys.).

Według danych resortu do tej pory złożono 4,6 mln wniosków o 500 plus. W sumie wydano 4,2 mln decyzji o przyznaniu świadczenia.

Jak dodano, w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". Resort chce, by składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Planowane jest także odejście od corocznych naborów i wypłacanie świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej. Ponadto - według propozycji - świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty funkcjonowania programu spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Najnowsze