Wnioski o 1200 zł rekompensaty za dach nad głową. Jak i gdzie złożyć dokumenty

i

Autor: SHUTTERSTOCK; SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS Wnioski o 1200 zł rekompensaty za dach nad głową. Jak i gdzie złożyć dokumenty

Ruszył nabór wniosków o 1200 zł na utrzymanie uchodźcy z Ukrainy. Jak i gdzie złożyć dokumenty

2022-03-16 12:47

Wojna na Ukrainie trwa. Do Polski cały czas zmierzają tłumy uchodźców. Od środy 16 marca 2022 roku osoby, które w Polsce dały Ukraińcom uciekającym przed wojną dach nad głową, mogą składać wnioski o 1200 zł miesięcznie. To forma rekompensaty, jaką oferuje polski rząd. Pieniądze mogą być wypłacone maksymalnie za okres dwóch miesięcy. Obowiązująca kwota to 40 zł na osobę, co daje 1200 zł miesięcznie. Jeśli dałeś schronienie osobom z Ukrainy, to zobacz, gdzie i jak można złożyć wniosek o specjalnie na ten cel przeznaczone pieniądze.

Wojna na Ukrainie. 1200 zł za przyjęcie uchodźcy pod dach. Wnioski

Wojna na Ukrainie trwa. Wielu Polaków w odruchu serca zdecydowało się na goszczenie w swoich domach Ukraińców uciekających przed piekłem wojny. Tymczasem rząd zaoferował im specjalne rekompensaty z tego tytułu. Wnioski o 1200 zł miesięcznie od osoby można składać od 16 marca 2022 roku. Osobie, która wzięła pod dach Ukraińców i poniosła koszty zakwaterowania ich i wyżywienia może otrzymać po 40 zł dziennie na każdą osobę. W sumie miesięcznie daje to pulę 1200 zł za osobę (niezależnie do jej wieku). Pieniądze można otrzymać za okres 2 miesięcy. Jak i gdzie złożyć wniosek? Wniosek o refinansowanie pobytu uchodźcy z Ukrainy składa się w swoim urzędzie gminy. Zgodnie z treścią specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy o zwrot kosztów utrzymania może ubiegać się każda osoba, która przyjęła do swojego domu uchodźcę z Ukrainy od początku trwania wojny na terenie tego kraju, czyli od 24 lutego. Okres pobytu będzie naliczany wstecz - od momentu zakwaterowania, a nie np. od momentu złożenia wniosku. Kiedy właściciel mieszkania otrzyma pieniądze z urzędu? 

Najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku pieniądze powinny pojawić się na jego koncie. Co ważne, urząd może sobie zastrzec prawo do wypłacenia środków, dopiero po przeprowadzeniu weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Jeżeli urzędnik uzna, że warunki zagrażały życiu lub zdrowiu osób, którymi mieliśmy się opiekować, wówczas pieniądze nie zostaną wypłacone. Środki nie zostaną przekazane również w sytuacji, kiedy okaże się, że we wniosku pojawiły się nieprawdziwe informacje.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze