Leroy Merlin, Auchan i Decathlony nie wycofały się z Rosji

i

Autor: SHUTTERSTOCK Leroy Merlin, Auchan i Decathlony nie wycofały się z Rosji

Auchan, Leroy Merlin i Decathlon nie wycofały się z Rosji. Polacy bojkotują!

2022-03-14 17:23

Auchan, Leroy Merlin i Decathlon należą do francuskiej rodziny Gerarda Mullieza. Trzy marki działają już w Polsce od lat i zdążyły sobie wypracować mocną pozycję na rynku. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie wiele prywatnych firm zdecydowała się wycofać z rosyjskiego rynku, ale na ten ruch nie zdecydowały się wyżej wymienione sieci. Choć zarówno Leroy Merlin, jak i Auchan organizują pomoc dla uchodźców, polscy klienci nie zostawili na nich suchej nitki i zapowiedzieli na Facebooku protest konsumencki.

Firmy rodziny Mulliez zostają w Rosji. Wśród nich Auchan, Leroy Merlin i Decathlon

Rosyjskie źródło RIA Novosti poinformowało, że Leroy Merlin po odejściu konkurencji z wschodniego rynku jest "otwarte na zwiększenie dostaw i asortymentu". Również rosyjska agencja Tass potwierdziła pozostanie firmy na wschodnim rynku. Z kolei Auchan jeszcze w listopadzie 2021 roku podpisał umowę z gigantem e-commerce Sbermarket, który skoncentruje się na dostawach dark stores. W Rosji pozostał także Decathlon.

Polscy klienci zapowiedzieli bojkot sieci Auchan, Leroy Merlin i Decathlon

Na facebooowych profilach polski oddziałów Auchan, Leroy Merlin i Decathlon można znaleźć mnóstwo komentarzy i negatywnych reakcji od Polaków, którzy chcą bojkotować sieci za kontynuowanie swoich działań w Rosji. We wpisach deklarują zaprzestanie robienia zakupów, dopóki firmy nie wycofają się w Rosji, czy nawet niszczenie kart lojalnościowych. Leroy Merlin i Auchan odpowiedziały na głosy niezadowolonych klientów specjalnymi oświadczeniami.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Rosja nie upadnie z dnia na dzień, nie można jej lekceważyć

Sieć Leroy Merlin Polska poinformowała, że nie ma wpływu na działania centrali i przynajmniej pomaga ofiarom wojny. Wystosowano w tym celu specjalne oświadczenie dla klientów, ale to nie zmieniło nastrojów użytkowników Facebooka, którzy zapowiadali bojkot konsumencki.

Z kolei Auchan Polska nie odniosło się w żaden sposób do zarzutów, ale za to opublikowano obszerny komunikat o pomocy dla uchodźców i ukraińskich pracowników. Tak jak w przypadku Leroy Merlin, użytkownicy Facebooka wyrazili swoje niezadowolenie w komentarzach i deklarowali bojkot zakupowy. 

Decathlon Polska nie opublikowało żadnej informacji o pomocy Ukrainie. Mimo to, pod wpisami w mediach społecznościowych sieci, klienci wyrażają swoje niezadowolenie i również zapowiadają bojkot produktów. 

Bojkot konsumencki, czy jedynie puste deklaracje?

Czy do bojkotu faktycznie doszło, dowiemy się dopiero w kwietniu, gdy zostaną przedstawione dane z obrotów w poszczególnych sieciach. Zapytaliśmy się również biura prasowe Decathlonu, Auchan i Leroy Merlin o to, czy już odczuły protest konsumencki. Auchan Polska odmówiło komentowania tej sprawy. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi od pozostałych sieci, niezwłocznie o tym poinformujemy. 

Sonda
Czy przestaniesz robić zakupy w sklepach, które nie wycofały się w Rosji?
Najnowsze