gaz

i

Autor: pixabay.com

Wzrost cen gazu i prądu. Szok! Podwyżek będzie kilka

2021-12-20 20:50

Według specjalistów zapowiedziana podwyżka cen gazu średnio o 54 proc. nie będzie ostatnią. Zgodnie z informacją URE taryfa gazu na najbliższy rok jest oparta na mechanizmie pozwalającym na kolejne podwyżki przez trzy lata. Obecny wzrost cen gazu to tylko jedna trzecia docelowej podwyżki, a do kolejnej zmiany dojdzie na początku 2023 roku.

Ceny gazu w 2022 roku mocno wzrosną Jak podał URE - dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, czyli zużywającego gaz tylko do przygotowywania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1, ogrzewających gazem wodę i używających go w kuchenkach, płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. używający gazu w kuchenkach, do ogrzewania wody, ale także do ogrzania domu (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.).

Urząd Regulacji Energetyki zwraca uwagę, że w kolejnych latach musimy być gotowi na kolejne podwyżki: jest to pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. "Pozwala on ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie" - czytamy w komunikacie URE.

Sedno Sprawy - Anna Maria Żukowska

Jak podaje portal money.pl oznacza to, że rachunki nadal będą będą rosły.  - „Zgodnie z informacją URE taryfa gazu na najbliższy rok jest oparta na mechanizmie pozwalającym na "wygładzanie" podwyżek przez trzy lata. Oznacza to, że 54-proc. wzrost cen gazu to tylko jedna trzecia docelowej podwyżki, a do kolejnej zmiany dojdzie na początku 2023 r. -  przekonują w analizie eksperci Citi Handlowego.

Wielka obniżka podatku VAT na żywność!? Premier Morawiecki ujawnia szczegóły

Według ekspertów to, czy rzeczywiście ponad pięćdziesięcioprocentowa podwyżka zostanie powtórzona w 2023 r., będzie uzależnione również od trendów na rynku surowców. Podobnego zdania są też cytowani w portalu money.pl, analitycy z mbanku. - " Ostatnie taryfy zatwierdzane przez URE będą obowiązywały w 2023 roku, a kolejne, a więc od stycznia 2024 roku, będą już ustalane indywidualnie przez przedsiębiorstwa. Oznacza to potencjał do dalszych, istotnych podwyżek rachunków gospodarstw domowych - twierdzą ekonomiści mBanku.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Najnowsze