Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Odlotowa waloryzacja. Emerycie, sprawdź, o ile powiększy się twoje świadczenie

2021-12-20 21:37

Eksperci coraz głośniej ostrzegają, że zapowiadany przez NBP spadek inflacji raczej nie nastąpi zamiast tego czeka nas jej wzrost, okresowo do niemal 10 proc. Efektem będzie ciąg dalszy drożyzny. Na szczęście, dla emerytów oznacza to przy okazji sporą waloryzację świadczeń. O ile wzrosną emerytury?

Kolejny rok może być rekordowy i to pod wieloma względami. Chociaż prawdopodobnie czeka nas ciąg dalszy drożyzny, to za wzrostem cen urosną także wynagrodzenia. Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton ustaliła, że większość pracodawców podniesie pensje a dynamika wzrostu wynagrodzeń sięgnie 13 proc. - Tak silnej skłonności do podnoszenia wynagrodzeń nie odnotowaliśmy nigdy w 13-letniej historii badania – podkreślili analitycy. To bardzo ważna wiadomość także dla osób, które pracę mają już za sobą, bo m.in. na podstawie wzrostu wynagrodzeń ustala się waloryzację emerytur.

Mniej wesoło wyglądają prognozy inflacji. Wygląda na to, że czeka nas kolejny rok drożyzny. - Z naszych prognoz wynika, że średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych może przyszłym roku wynieść nawet 8%, ze szczytem w okolicach 9,5% w kwietniu - podało Pekao SA. Pesymistyczni są także analitycy BNP Paribas. Szczytu inflacji spodziewają się w kwietniu, kiedy sięgnie 9,6 proc. Średnia dla przyszłego roku ma wynieść 8,2 proc.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Emerytów powinna uspokoić perspektywa waloryzacji, którą można oszacować. Na podstawie tych danych wyniesie aż 10,8 proc., co pozwoli przynajmniej częściowo zrekompensować rosnące ceny w sklepach.

Oznacza to, że nawet osoby z najniższym świadczeniem zobaczą na koncie o ponad 100 zł więcej. Oczywiście im wyższe świadczenie, tym większa procentowa waloryzacja emerytury. Np. osoba pobierająca emeryturę 1515, po waloryzacji otrzyma ponad 1678 zł. Spora emerytura w wysokości 3069 zł zostanie powiększona aż o ponad 331 zł.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Najnowsze