TVP

i

Autor: Shutterstock Abonament RTV 2023. Nowe stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego

Abonament RTV: wyższe stawki w 2023 i kary za nieopłacenie! O ile więcej zapłacisz?

2022-05-31 12:00

Abonament RTV 2022 - w tym roku już się nie zmieni, za to od 2023 podwyżki! W Monitorze Polskim opublikowano rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące wysokości opłat za abonament radiowo-telewizyjny w 2023 roku. Podwyżki o ponad 10%!

Wyższy abonament RTV. Jakie będą opłaty?

Opłata za jeden miesiąc dla każdego kto posiada radioodbiornik wynosi 7,50 zł. W przypadku posiadania radia i telewizora stawka jest już znacznie wyższa, bo 24,50 zł. Według rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od przyszłego roku opłaty będą opiewać w wysokości 8,70 zł miesięcznie za odbiornik radiofoniczny, z kolei za telewizyjny Polacy będą płacić 27,30 zł miesięcznie. Łącznie podwyżka w skali całego roku wyniesie 33,60 zł.

EKG 2022 Bartosz Józefiak

Ile wyniesie kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Do obowiązków Poczty Polskiej należy kontrola rejestracji odbiorników. Pomimo tego, że nie ma obowiązku wpuszczania listonosza do mieszkania, to jednak, gdy to zrobimy, możemy narazić się na karę finansową, jeżeli nie mamy zarejestrowanego odbiornika. Nałożona kara wyniesie 30-krotność miesięcznej opłaty. Obecnie jest to 735 zł, ale biorąc pod uwagę podwyżki, w 2023 r. kwota ta wyniesie 819 zł. - tłumaczy dziennik “Fakt”. Wezwanie do zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami otrzymają ci, którzy mają zarejestrowany odbiornik, ale przestali opłacać abonament.

W Polsce opłata za abonament radiowo-telewizyjny umożliwia realizowanie tzw. misji poprzez telewizję publiczną i publiczne radio. Taką opłatę od wielu lat wymaga wiele krajów, w Polsce obowiązek płatności abonamentu pojawił się wraz z ustawą w kwietniu 2005 r. Inaczej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie obywatele nie muszą opłacać publicznych mediów.

Kto będzie zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Z płacenia za abonament zwolnione są osoby, które ukończyły 75 rok życia, posiadają orzeczenie I grupy inwalidzkiej, kombatanci ze statusem inwalidy wojennego lub wojskowego, jak również emeryci, którzy mają świadczenie nie przekraczające 50 proc. kwoty przeciętnej miesięcznej pensji. 

Według portalu Wirtualne Media, w Polsce 3,7 mln osób nie ma obowiązku comiesięcznego opłacania abonamentu rtv.

Sonda
Czy opłacasz abonament RTV?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze