Gaz

i

Autor: Shutterstock Gaz w Europie znów jest tani. Najniższa cena od wybuchu wojny

Ceny gazu 2022. Gaz w Europie znów jest tani. Najniższa cena gazu od wybuchu wojny

2022-05-25 12:31

Ceny gazu w Europie zeszły do 83 euro za megawatogodzinę, czyli najniżej od 22 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja wkroczyła do Donbasu. Następstwem taniego gazu są niskie ceny prądu w zachodniej części kontynentu, z kolei Polska straciła przewagę nad resztą państw unijnych.

Gaz w Europie coraz tańszy

Odkąd wybuchła wojna na Ukrainie, cena gazu znacząco spadła. Tak tanio nie było do 22 lutego, kiedy wojska rosyjskie wkroczyły do Donbasu. W poniedziałek, 23 maja 2022 r. na giełdzie ICE odnotowano, że cena kontraktów na czerwcową dostawę megawatogodziny gazu spadła do 83 euro. We wtorek, kolejnego dnia, kurs wzrósł do 86 euro, ale w dalszym ciągu jest to dość niski poziom. Przez ostatnie dwa miesiące ceny gazu wynosiły ok 100 euro. - donosi portal Business Insider.

Co jest powodem taniego gazu w Europie?

Spadek ceny gazu w Europie spowodowany jest m.in. intensywnymi działaniami terminali LNG w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Holandii, na Litwie i w Polsce, do których w ostatnim czasie wpływa dużo statków, będące wypełnione gazem. Ze względu na wysokie europejskie ceny, dostawcy z całego świata chcą przekierować statki do terminalu w Świnoujściu. Takie rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia podaży na rynku i finalnie do zmniejszenia ceny.

Radosław Sierpiński Impact 22

Polska traci przewagę nad Europą pod względem taniego gazu

Na chwilę obecną ceny gazu w Polsce w dalszym ciągu należą do jednych z najtańszych w Europie. Jednak Szwecja, Norwegia i Dania zdążyły już nas pod tym względem wyprzedzić. Blisko mają także Niemcy i Wielka Brytania. 

Jak podaje portal Business Insider na podstawie danych ENTSOE, odnotowane w poniedziałek i wtorek ceny za energię elektryczną w Polsce wyniosły 151 euro za megawatogodzinę. Najwyższa cena przypadła na Włochy. Tam cena wyniosła 230 euro. Powodem tego jest produkcja energii elektrycznej w 48 proc z gazu. W Polsce natomiast energia elektryczna została wyprodukowana w 6 proc dzięki temu surowcowi.

Ceny gazu w Europie - a co z gazem z Rosji?

Na razie gaz z Rosji dostarczany jest bez zakłóceń i mimo tego, że Komisja Europejska dostrzegła sprzeczność w płatnościach rublami i naniesionymi sankcjami, to znaleziono sposób na ich obejście. Polega ono na założeniu konta w Gazprombanku w euro i dolarach, gdzie następnie waluty wymieniane są na ruble. Ok połowa z 54 nabywców gazu z Europy otworzyła już takie konta, o czym powiedział w czwartek Aleksander Nowak, rosyjski wicepremier.  Umożliwiło to utrzymanie napływu gazu do Europy, co zmniejszyło obawę o niedobór podaży.

Polska i Bułgaria natomiast nie zgodziły się na płatność w rublach, która sprzeczna jest z kontraktem. Bliska tej decyzji zaczyna być Finlandia. Magazyny są coraz bardziej wypełnione, w związku z czym Europa nie musi martwić się o ryzyko niedoboru gazu w najbliższej przyszłości. Obecnie jest to 91 proc, a w 2021 roku wystarczającą ilością gazu w magazynach było zaledwie 48 proc. Jak informuje portal Business Insider, obecnie wypełnienie gazu w Unii wynosi 43 proc, w poprzednim roku było to 36 proc, jednak docelowo w Unii Europejskiej ma być utrzymany poziom w wysokości 80 proc.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze