Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - w jakich bankach?

i

Autor: Getty Images Kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego?

Już około 300 skarg w sprawie wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe - do UOKiK wpływa coraz więcej skarg. Klienci banków są wściekli

2022-08-01 17:26

Do UOKiK wpłynęło około 300 skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Jak wyjaśnił, ok. 150 skarg wypłynęło w piątek, drugie tyle - w sobotę. "To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego" - powiedział na antenie radia RMF FM prezes UOKiK zapytany ile skarg dotąd wpłynęło do UOKiK na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.

Zarzuty wobec banków

Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd, mogą być postawione w tym tygodniu. Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

"Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa" - powiedział szef UOKiK.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Wakacje kredytowe w 2022 roku

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca.

Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze