emerytura, pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Młodzi Polacy martwią się o swoje przyszłe emerytury

Emerytury w Polsce. Taką emeryturę dostaną miliony Polaków. Jaka będzie emerytura dla dzisiejszych 30-latków?

2022-08-01 13:09

Wielu seniorów skarży się, że ich emerytury są stanowczo za niskie, by móc normalnie funkcjonować. Niektórzy szukają dodatkowych źródeł zarobku bądź szukają pomocy finansowej wśród bliskich. Niskich emerytur obawiają się także dzisiejsi 30-latkowie. Już teraz muszą planować je pod kątem finansowym. ZUS opublikował informacje o prognozowanych świadczeniach. Wyniki nie wyglądają optymistycznie.

ZUS ujawnia prognozowane świadczenia emerytalne

Dzięki danym z końca grudnia 2021 r. ZUS ujawnił podsumowanie składek dla niemalże 23,2 mln Polaków. Młodzi obywatele poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE) mogą samodzielnie sprawdzić, na jaką kwotę będzie opiewać ich przyszła emerytura. Na koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć także informację o łącznym stanie konta emerytalnego na koniec 2021 r. po ostatniej rocznej waloryzacji. Oprócz tego sprawdzimy, jaką kwotę udało się zebrać na dziedziczonym subkoncie w ZUS, a także jaka kwota znalazła się w otwartym funduszu emerytalnym.

Taką emeryturę dostaną miliony Polaków. Prognozy nie są optymistyczne

Nie jest niczym nowym, że Polacy obawiają się o wysokość swoich przyszłych emerytur. Niektórzy już dziś zabezpieczają się finansowo na przyszłość, inni z kolei wcale nie myślą jeszcze o emeryturze i nie odprowadzają składek. ZUS jednak alarmuje, że to ostatni dzwonek, aby zadbać o swoją przyszłość pod kątem finansowym. Sytuacja demograficzna w Polsce nie ma się za dobrze, w związku tym młodzi obywatele zdają sobie sprawę, że nie mają co liczyć na przyzwoite świadczenie na starość, a stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniej pensji (stopa zastąpienia) będzie się jedynie zmniejszać. Z 52,5 do 42,4 proc. spadła w latach 2014-2020. Obecnie wskaźnik wynosi 54 proc, a według prognoz w 2060 r. emerytury mają stanowić 25 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Na niskie przyszłe emerytury w znacznym stopniu będzie miało wpływ to, ile Polaków pracuje obecnie i będzie pracować, ale również długość życia. Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich powiedział w rozmowie z portalem money.pl, że Polacy będą żyli coraz dłużej, a wiek emerytalny prawdopodobnie się nie zwiększy. – To oznacza, że liczba miesięcy naszego życia, przez które ZUS będzie wypłacał nam nasze nagromadzone składki będzie się zwiększała, a to oznacza, że emerytura nominalnie będzie coraz niższa – wyjaśnia.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Jaka będzie emerytura dla dzisiejszych 30-latków?

Według opublikowanych danych przez ZUS Polacy, którzy obecnie zarabiają 3,5 tys. zł  za 20 lat otrzymają emeryturę w wysokości 1,3 tys. zł netto. ZUS jednak zastrzega, że trudno wyliczyć dokładną kwotę, na chwilę obecną może być ona orientacyjna. Pewne jest natomiast, że im wcześniej Polacy zaczną myśleć, aby zabezpieczyć się finansowo na przyszłość – tym lepiej.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Emerytura - czy jesteśmy świadomi, jak będzie wyglądać? Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bez samodzielnych oszczędności może być trudno, gdy przyjdzie czas przejścia na emeryturę. W podcaście "Porachunki Osobiste" dowiecie się kiedy i jak zacząć oszczędzać na emeryturę, a także usłyszycie, jakie są przewidywania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co do emerytury dzisiejszych 20-30 latków oraz jakie odczucia co do emerytury mają Polacy.

Listen to "Emerytura - od czego zacząć?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze