Paliwo

i

Autor: AP, Art Service/Super Express Paliwo

Ceny Paliw w Europie. Polskie paliwo rzeczywiście tańsze? Ile litrów paliwa może kupić za średnią pensję Niemiec, a ile Polak?

2022-06-21 13:06

Ceny paliw zbliżają się do 8 zł za litr, kiedy jeszcze kilka miesięcy temu tankowaliśmy za niecałe 6 zł. Tymczasem rządowi politycy oraz przedstawiciele Orlenu podkreślają, że mamy najniższe ceny w Europie. Statystycznie mają rację, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ekonomista Rafał Mundry zestawił siłę nabywczą Polaka z płacą minimalną, oraz Niemca, który również w swoim kraju otrzymuje minimalną, ustawową wypłatę. Niemiec kupi za płacę minimalną aż 839 litrów paliwa! A Polak? Trudno uwierzyć!

Ceny paliw w Polsce są najniższe w Europie? Nie, jeśli przełożymy je na zarobki

Ceny paliw mocno drenują portfele polskich kierowców. Obóz władzy stara się gasić pożar benzyną i tłumaczy się, że mamy najtańsze paliwo w Europie. Jak jednak wskazuje ekonomista Rafał Mundry, paliwo w Niemczech jest droższe o 14 proc. względem Polski, ale płaca minimalna jest wyższa aż o 152 proc.

Minimalna płaca w Polsce wynosi 3010 zł brutto, a w Niemczech 7599,21 zł. Polak zarabiający płace minimalną zarabia na godzinę 19,70 zł (brutto), a Niemiec 46,06 zł brutto. Różnica na korzyść Niemców wynosi 134 proc. 

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Horrendalnie wysokie ceny paliw w Polsce. Ile litrów paliwa można kupić za minimalną pensję w Polsce?

Według statystyk Work Service z 2018 roku (brak nowszych danych) 49 proc. Polaków dojeżdża do pracy 15 km, a 33,4 proc. od 15 do 50 km. Przyjmując, że nasz statystyczny Polak dojeżdża 15 km, w obie strony to 30 km. Tym samym w ciągu 5 dni tygodnia pokonuje 150 km, a miesięcznie 600 km. Jeśli więc przeciętny samochód klasy B spala ok. 6 litrów/100 km, to miesięcznie Polak musi zatankować 60 litrów. Przy cenie paliw wysokości 8 zł/litr, to 480 zł. 

Tymczasem płaca minimalna netto ("na rękę") wynosi miesięcznie 2363,56 zł. Czyli sam dojazd do pracy, "obniża" wynagrodzenie do 1883,56 zł. 

Sonda
Czy w związku z rosnącymi cenami paliwa planujesz sprzedaż samochodu?
Listen to "Ekspert rynku paliw: 8 zł za litr benzyny zostanie z nami na dłużej. I to nie jest koniec podwyżek!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze