Za produkty w Niemczech faktycznie zapłacimy ponad dwa razy więcej niż w Polsce,

i

Autor: pexels.com Za produkty w Niemczech faktycznie zapłacimy ponad dwa razy więcej niż w Polsce,

Ceny w Polsce i w Niemczech. Niemcy płacą mniej za podstawowe produkty? Porównujemy ceny

2022-06-09 19:08

Jaki będzie koszt podstawowych produktów śniadaniowych w tym samym sklepie w Krakowie i Berlinie? Różnicom w cenach przyjrzał się Polsat News. O ile za produkty w Niemczech faktycznie zapłacimy ponad dwa razy więcej niż w Polsce, o tyle warto pamiętać, że już za kilka miesięcy płaca minimalna wzrośnie u naszych sąsiadów o 22 proc.

Ceny w Polsce i w Niemczech. Gdzie jest drożej?

Inflacja w Polsce w maju wyniosła 13,9 proc. To najwyższy odczyt od 1998 roku. Zdaniem resortu finansów, gdyby nie tarcza antyinflacyjna, wskaźnik ten byłby wyższy o ok. 1,-2 pp. "Tylko w relacji do kwietnia ceny wzrosły o 1,7 proc." - napisał ekonomista Andrzej Domański na Twitterze. Według danych GUS ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły rok do roku natomiast o 13,5 proc. Reporterzy Polsat News przyjrzeli się cenom w polskich i niemieckich sklepach. Pod lupę wzięli dwie placówki tej samej sieci, znajdujące się jednak po obu stronach granicy. Co wynika z porównania?

Cena masła bije rekordy

Jak czytamy, w obu koszykach znalazły się podstawowe produkty śniadaniowe: ser żółty, masło w kostce, dwie sztuki pomidorów, ogórek, śmietana i chleb. W Krakowie te sześć produktów kosztowało 20,85 zł, natomiast w Berlinie 11,35 euro (ok. 53 zł). W przypadku polskich produktów najdroższy okazał się nabiał (kostka masła kosztowała 6,45 zł), a także warzywa (cena pomidorów na promocji wynosiła 6,99 zł za kilogram). Jak pisaliśmy, w kwietniu 2022 roku masło podrożało w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku o ponad 50 proc.

W Niemczech najdroższe także okazało się masło - jego koszt wyniósł 3,29 euro, czyli ok. 15 zł. Według berlińskiego korespondenta stacji Tomasza Lejmana, produkt ten jeszcze kilka tygodni temu kosztował 1,70 euro i nie więcej niż 2 euro (od ok. 7,80 do 9 zł).

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

Płaca minimalna w Niemczech 2022

W lutym rząd Niemiec podjął decyzję o podniesieniu płacy minimalnej z 9,82 euro na godzinę, czyli ok. 50 zł (co daje obecnie 1 621 euro brutto miesięcznie, czyli ok. 7 427 zł) do 12 euro brutto za godzinę - przepisy mają wejść w życie 1 października 2022, jednak od 1 lipca płaca minimalna ma wynosić 10,45 euro brutto za godzinę (ok. 55 zł).

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Zarobki w Polsce. Płaca minimalna w Polsce rośnie

W Polsce od 1 stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę wynosi 3 010 zł brutto (czyli ok. 657 euro). Minimalna stawka godzinowa wynosi natomiast 19,70 zł brutto (ok. 4,30 euro). W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki płacy minimalnej. Od stycznia najniższe wynagrodzenie wyniesie 3383 zł brutto, a od lipca - 3450 zł.

Źródło: Gazeta.pl

Listen to "W kraju czy zagranicą? Gdzie lepiej i taniej spędzić urlop?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze