Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

14. emerytura dla seniorów coraz bliżej. 14-tka przeszła przez Senat!

2022-06-09 18:51

Senat przyjął w czwartek (9.06) bez poprawek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia. Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 51 senatorów, 42 było przeciw, wstrzymało się czterech. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

14. emerytura 2022 coraz bliżej 

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji. Tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Przypomnijmy, że Magdalena Rzeczkowska minister finansów   potwierdziła oficjalnie, że nie będzie waloryzacji 500 plus, ani podwójnej waloryzacji, a 14-tka nie zagości na stałe w portfelach Polaków. Zasadniczym celem polityki gospodarczej rządu jest uniknięcie recesji w przyszłym roku. Będziemy się starać, żeby tak było - zapewniła Magdalena Rzeczkowska szefowa resortu finansów w wywiadzie dla Gazety Prawnej. 

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?
Najnowsze