Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Bez szans na 14. emerytury na stałe i podwyżki 500 plus? Minister finansów zapowiada walkę z recesją

2022-06-08 11:50

Zasadniczym celem polityki gospodarczej rządu jest uniknięcie recesji w przyszłym roku. Będziemy się starać, żeby tak było - zapewniła Magdalena Rzeczkowska szefowa resortu finansów w wywiadzie dla Gazety Prawnej. 14. emerytura na stałe, waloryzacja 500 plus, dwukrotna waloryzacja emerytur w ciągu roku - czy świadczenia są zagrożone?

Świadczenia socjalne pożre inflacja

Jak mówi Rzeczkowska, mamy świadomość, że w pewnym momencie walka z inflacją doprowadzi do pewnego spowolnienia gospodarczego - to są negatywne aspekty, których chcielibyśmy uniknąć. Na pewno minister finansów nie cieszy się z rosnących cen. - Dzięki temu ma wyższe wpływy do budżetu, co faktycznie zmniejsza deficyt, ale głównie w pierwszym roku wysokiej inflacji. W kolejnych latach inflacja przekłada się na słabszy wzrost i wyższe wydatki państwa - na przykład waloryzację emerytur i rent. Celem jest więc ograniczanie inflacji tak, by nie osłabić za bardzo wzrostu - dodaje minister.

Rzeczkowska potwierdziła, że nie będzie waloryzacji 500 plus, ani podwójnej waloryzacji, a 14-tka nie zagości na stałe w portfelach Polaków.

Minister finansów o recesji i inflacji

- Chodzi o to, by nie doprowadzić do recesji, nawet gdyby przejściowo pojawiła się recesja techniczna. Celem polityki gospodarczej rządu jest uniknięcie recesji w przyszłym roku, będziemy się starać, żeby tak było. Po pandemii gospodarka bardzo mocno odbiła, pierwszy kwartał to wzrost na poziomie 8,5 proc. mimo wojny. Niemniej po szybkim początku czeka nas wolniejsze tempo wzrostu w kolejnych miesiącach. Dlatego bardzo ważne są inwestycje, które będą stymulować wzrost PKB - stwierdziła minister finansów.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Recesja a inflacja - co 14. emeryturą i podwyżką 500 plus w 2023?

Rzeczkowska pytana była również o tarczę antyinflacyjną jej przedłużenie lub wprowadzenie jakiś nowych rozwiązań jak np. deputat na zakup węgla.- Pewne rozwiązania dotyczące opału, głównie węgla, np. wprowadzenie regulacji cen, są przygotowane. Takie zadanie zostało postawione, my pełnimy funkcję pomocniczą, główną pełni resort klimatu. Trwają prace i analizy, jak to może wyglądać - zapowiedziała.

Jak dodała, zastanawiamy się nad przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej, ale na razie decyzje nie zapadły.

Sonda
Czyja ekipa lepiej poradziłaby sobie z inflacją?

-Zmieniły się regulacje unijne związane z przyjętą reformą stawek VAT. Analizujemy możliwości, jakie daje nam zmieniona dyrektywa, i zastanawiamy się nad kierunkami zmian. Sytuacja jest monitorowana, wszystkie opcje leżą na stole, ale dziś na szczegóły za wcześnie - stwierdziła minister finansów.

Magdalena Rzeczkowska zapewnia, że budżet państwa jest w bardzo dobrej kondycji

Jednocześnie Rzeczkowska zapewniła, że mamy bardzo dobrą sytuację budżetową. -W kwietniu mieliśmy nieco ponad 9 mld zł nadwyżki. Mieliśmy dobre wyniki we wszystkich głównych kategoriach podatkowych, uwzględniając oczywiście tarczę antyinflacyjną. Dane za maj poznamy w najbliższych dniach.Sytuacja płynnościowa budżetu jest komfortowa. Na koniec maja br. stan wolnych środków w dyspozycji MF przekraczał poziom 108 mld zł. w kolejnych latach zarówno deficyt, jak i dług w relacji do PKB ma spadać. Mam nadzieję, że z roku na rok tych niestandardowych wydatków będzie mniej. Choć oczywiście dziś trudno powiedzieć, co się stanie za dwa miesiące -skwitowała Rzeczkowska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze