Piotr Patkowski

i

Autor: KPRM Piotr Patkowski

Wiceminister Patkowski: Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona. Do kiedy?

2022-06-07 13:29

Obowiązująca do 31 lipca tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona najprawdopodobniej o 3 miesiące - zapowiedział na antenie Polsat News, we wtorek (7 czerwca) Piotr Patkowski wiceminister finansów. Ocenił, że schładzanie inflacji to perspektywa trzeciego, może czwartego kwartału.

Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona

W Polsat News Patkowski poinformował, że tarcza antyinflacyjna, obecnie obowiązująca do 31 lipca, będzie przedłużona najprawdopodobniej o 3 miesiące.

"Dopóki inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonym poziomie, dopóty tarcza będzie przedłużana" - dodał.

Inflacja najwyższa od 24 lat

Pytany o to, do jakiego poziomu inflacja musiałaby spaść, by tarcza nie była dalej wydłużana, Patkowski stwierdził, że jest za wcześnie, by mówić o kryteriach. "Na razie działamy tak, by inflacja rosła wolniej miesiąc do miesiąca niż w ostatnich kwartałach. Myślę, że schładzanie inflacji to perspektywa trzeciego, może czwartego kwartału tego roku. Wtedy będziemy obserwowali dalsze procesy. Teraz jest za wcześnie, by mówić o wygaszaniu tarczy" - przekazał wiceszef MF.

Inflacja w Polsce w maju 2022 wyniosła 13,9 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły prognozy ekonomistów. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom od ponad 24 lat. Poziom drożyzny cen żywności, energii i paliw nie był tak wysoki od lutego 1998 r. To jednak nie koniec problemów, z jakim zmierzą się nasze portfele.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?

Do końca lipca w ramach tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona stawka podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG, zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw. Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze