Paweł Dziekoński. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Paweł Golla / Super Expres Paweł Dziekoński. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

Karpacz 2022

Wiceprezes Fakro: Utrzymanie miejsc pracy zwłaszcza teraz jest niezwykle istotne

2022-09-13 12:46

-W mojej ocenie poziom stóp procentowych jest bardzo wysoki, co skutecznie powstrzymuje klientów indywidualnych przed zaciąganiem kredytów. Skutkuje to również, tym że kredyty są trudniej dostępne, przy jednoczesnym obniżeniu zdolności kredytowej. Oczywiście trzeba walczyć z inflacją, ale jeśli chodzi o naszą branżę, to sygnał ograniczenia popytowego jest już bardzo wyraźny - ocenił w ekskluzywnej rozmowie Paweł Dziekoński wiceprezes Fakro, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polski rynek najbardziej dotknięty kryzysem

Sektor materiałów budowlanych jest w trudnej sytuacji. Bardzo szybko spadł popyt na wyroby. Oczywiście ceny rosły bardzo szybko, ale trzeba podkreślić że ten rynek bazuje na kredycie. 

"Dzisiaj ze względu na wysokie stopy procentowe, koszty i dostępność kredytów są niekorzystne dla klientów, którzy zrezygnowali z budowy domów. Na spadki popytowe nakłada się rosnący koszt produkcji"- wyjaśnił wiceprezes Fakro.

Jak wyjaśniał wiceprezes Dziekoński, na podstawie działalności w innych krajach widać, że Polska jest na tle innych rynków najbardziej dotknięta kryzysowymi zjawiskami. Jak dodał wynika, to z tego, że inflacja wybuchła bardzo szybko, nie rosła stopniowo, jesteśmy też w szczególnym położeniu jako kraj jeśli chodzi o dostęp do surowców energetycznych.

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Dziekoński

-Widząc jak rządy innych krajów wspierają przedsiębiorców, oczekujemy wyrównywania szans konkurowania na innych rynkach konkurowania. Czujemy to uderzenie od strony popytowej i kosztowej, ale mamy również konkurentów na rynku europejskim więc musimy mieć równe szanse - przyznał wiceprezes Fakro.

Ważne jest utrzymanie zatrudnienia w trakcie kryzysu

Jak poinformował Dziekoński z Fakro liczymy, na to, że poszczególne kraje będą włączały mechanizmy polityki gospodarczej, a w szczególności promujące dostępne kredyty na budowy domów, na rozwój mieszkalnictwa, programy wsparcia, które będą powodowały, że sektor budowlany ruszy dlatego, że miejsca pracy w tym sektorze, generują zatrudnienie w innych gałęziach gospodarki.

"Utrzymanie miejsc pracy w trakcie kryzysu jest niezwykle istotne ponieważ ich utrzymanie gwarantuje to, że gospodarka będzie się rozwijała, a nie zamieni się w jeden wielki program wsparcia socjalnego" - podkreślił Dziekoński z Fakro.

Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze