Adam Łącki. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Karpacz 2022

Adam Łącki prezes KRD: Ponad 50 proc. przedsiębiorców spodziewa się spadku zamówień

2022-09-11 13:59

- Zdecydowana większość mikro, małych i średnich firm, obecnie popada w ogromne tarapaty finansowe. Wzrost cen za media, paliwa oraz komponenty niezbędne do prowadzenia biznesu skutkują tym, że coraz więcej przedsiębiorców zaciąga kredyty na bieżącą działalność. To oznacza, że nie inwestuje, a więc się nie rozwija - stwierdził Adam Łącki prezes Krajowego Rejestru Długów w ekskluzywnej rozmowie z Super Biznesem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Na ile zadłużeni są polscy przedsiębiorcy?

Jak przyznał prezes Łącki, w tej chwili mamy do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej bez inwestowania długoterminowego. Jak podkreślił, z kolei drożejące kredyty poprzez rosnące stopy procentowe, dodatkowo negatywnie wpływają na finanse polskich firm, poprzez chociażby spadek możliwości spłaty tych zobowiązań, które zaciągają na bieżącą przecież działalność. 

Forum w Karpaczu 2022: Adam Łącki

-Z naszych danych wynika, że w I półroczu wszyscy przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Długów są zadłużeni na 9 mld 200 mln zł. Około połowa z tego długu należy do mikro i małych firm (4,6 mld zł), przy czym na jednego mikro przedsiębiorcę, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą to ok. 26 tys. zł. A kiedy będzie coraz trudniej spłacać zobowiązania, poprzez drożejące kredyty. Firmy będą szukać oszczędności poprzez zwalnianie pracowników- zapowiada prezes Łącki. 

Czeka nas fala bankructw i wzrost bezrobocia

W efekcie rosnącego zadłużenia, drogich kredytów, a także olbrzymich cen mediów i paliw wiele firm zwłaszcza tych jednoosobowych i małych zacznie zwalniać lub likwidować działalność gospodarczą. Jak przyznał Łącki prezes KRD, tak złe otoczenie makroekonomiczne przyczyni się do zwiększenia zadłużenia wobec kontrahentów, co nakręci spiralę zadłużenia.

Firmy w tej chwili zamiast płacić faktury, przeznaczają te środki na tzw. "czarną godzinę". Radziłbym w przypadku przeterminowanych faktur od razu założyć sprawę w sądzie, bo możemy się spodziewać, że takie długi prawdopodobnie będą już nie do odzyskania - przyznaje prezes KRD. 

Sonda
Prowadzisz swoją działalność gospodarczą?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze