Piotr Uściński. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Karpacz 2022

To będzie prawdziwa rewolucja w budownictwie. Wiceminister Uściński zapowiada ogromne zmiany

2022-09-11 11:57

-Najlepszym remedium na walkę z patodeweloperką są dobre plany przestrzenne. Jeśli gmina będzie miała dobry plan miejscowy wtedy zostanie to negatywne zjawisko zlikwidowane. Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W tej chwili kończymy prace rządowe i za parę tygodni nowela będzie już w parlamencie - zapowiedział Piotr Uściński wiceminister Rozwoju i Technologii i w ekskluzywnej rozmowie z Super Biznesem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Od kiedy zaczną obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego?

W I kwartale 2023 r.  nowela powinna zostać już podpisane przez prezydenta.  Zasadnicze zmiany to usprawnienie procedur planistycznych. Gmina będzie mogła zaplanować i zrealizować plany zagospodarowania przestrzennego w przeciągu miesięcy, a nie tak jak teraz w przeciągu lat - zapowiedział Uściński wiceminister Rozwoju i Technologii podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w rozmowie z Super Biznesem.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Uściński

-Mamy teraz przykładowo do czynienia z takimi sytuacjami, że burmistrz nie rozpoczyna procedur planowania inwestycji na początku swojego urzędowania, bo boi się, że przed końcem kadencji nie uda mu się skończyć, a przez to nie dotrzyma obietnicy danej mieszkańcom. Dlatego tak bardzo potrzebne są plany zagospodarowania przestrzennego - stwierdził wiceminister w rozmowie z Super Biznesem. 

Pustostany zamienią w mieszkania komunalne

Wiceminister Uściński odniósł się również do programu adaptacji pustostanów na potrzeby mieszkaniowe, zapowiedział przyspieszenie procedur, tak aby jak najszybciej powiększyć zasoby mieszkań komunalnych, którymi dysponuje dana gmina. Zainteresowanie jest ogromne ze strony samorządów - poinformował Uściński, galerie handlowe, powierzchnie biurowe, takie nieruchomości będzie można adaptować na lokale socjalne.

Z pomocą na zwiększenie dostępności mieszkań na wolnym rynku ma również przyjść przyspieszenie odrolniania gruntów. Formalności mają być skrócone do kilku tygodni. 

-Na to są również zapewnione środki z funduszu dopłat, który realizowany jest przez BGK. Gminy mogą uzyskać do 80 proc. kosztów inwestycji. Liczymy, że w ciągu dwóch lat te inwestycje przyspieszą, tak by jak najwięcej pustostanów móc zaadaptować na cele mieszkaniowe-  zapowiedział Uściński w rozmowie z Super Biznesem.

Sonda
Czy państwo powinno budować mieszkania?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany