Dom do 70 m kw. zbudujesz bez zbędnych formalności

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. jarmoluk /zdjęcie ilustracyjne Dom do 70 m kw. zbudujesz bez zbędnych formalności

Budowa domu w rękach prezydenta

2021-10-15 12:13

Ustawa zakładająca budowę domu do 70 m kw. bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, bez konieczności uzyskania pozwolenia i prowadzenia dziennika budowy, trafi do podpisu prezydenta i ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Budynki takie miałyby być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona  na własne potrzeby  mieszkaniowe.  Liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki, co ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana miała być w ciągu 21 dni. Rozszerzona miałaby być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni z 35 m kw. do 70 m kw. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m. Tyle mówią przepisy. W praktyce taka budowa może okazać się gehenną. 

Budownictwo energooszczędne. Czy musi byc drogie?

Eksperci z rynku nieruchomości punktują po kolei bariery jakie mogą napotkać chętni na budowę takiego domu. Przede wszystkim wciąż rosnące koszty robocizny, ceny materiałów budowlanych, brak ekip budowlanych, a także  brak działek. Biorąc pod uwagę inflację i boom na rynku nieruchomości łatwo przewidzieć, że będzie raczej drożej niż taniej. 

Czytaj także: Spadła zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny. Sprawdź, o ile!

Popyt na usługi budowlane jest tak duży, że sporo ekip z dnia na dzień może dostać zlecenie za 30-40 proc. więcej pieniędzy. Portal money.pl opisuje  zjawisko "uciekających ekip budowlanych", które już są plagą na rynku.

Uciekanie ekip może być też spowodowane rosnącą liczbą małych firm, które powstają w branży. Często takie firmy zatrudniają obcokrajowców i szukają jak najbardziej intratnych zleceń. I są w stanie zmienić pracodawcę z dnia na dzień jeśli oczywiście jest w stanie więcej zapłacić- informuje money.pl

Eksperci radzą by nigdy nie płacić z góry żadnych zaliczek, a dopiero po odbiorze i zawsze podpisywać umowy. Zwracają też uwagę, że już dziś istnieje możliwość budowy na zgłoszenie, jednak tylko ok. 1 proc. inwestycji realizowanych jest w ten sposób.

Po tym jak Sejm odrzucił poprawki Senatu  ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. 

Sonda
Czy odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze