W trakcie godzinnego dyżuru adwokata telefon nie przestawał dzwonić, a goszcząca w redakcji mecenas Małgorzata Supera udzieliła wielu cennych porad. Oto niektóre z pytań zadanych przez naszych Czytelników specjalistce od prawa.
Płacę alimenty na dzieci. Jedno z nich studiuje, ale również zamierza wejść w związek małżeński. Chciałbym się dowiedzieć, czy w takim przypadku będę musiał dalej na nie łożyć?
Okres płacenia alimentów na dziecko, zgodnie z przepisami prawa, ustępuje wtedy, kiedy uzyskuje ono możliwość samodzielnego utrzymania. W tym przypadku wszystko wskazuje, że dziecko chce już prowadzić samodzielne życie, a zawierając związek małżeński w trakcie studiów musi się liczyć z tym, że będzie musiało się samo utrzymywać. Aby uzyskać zwolnienie z płacenia alimentów, trzeba wystąpić z wnioskiem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wynikającego z wcześniejszego wyroku sądu i załączyć jego kopię oraz uzasadnienie swojego wniosku. Jeżeli dziecko uzna powództwo, sprawa jest prosta. Jeśli nie, to sąd oceni, na ile jest zdolne do samodzielnego utrzymania i na tej podstawie wyda orzeczenie.
Czy po rozwodzie jedna ze stron może się nie zgodzić na podział wspólnego majątku, np. mieszkania?
Istnieje taka możliwość. Jeżeli jedna z osób nie będzie chciała wyrazić zgody na podział, a druga będzie tego oczekiwać, to sąd poprzez wydane postanowienie zadecyduje, w jaki sposób podział zostanie dokonany. Aby do tego doprowadzić, trzeba złożyć wniosek do sądu, w którym należy wskazać, co komu powinno być przypisane z majątku wspólnego.
Przyjęłam spadek po zmarłym współmałżonku. Jednak teraz okazało się, że jeszcze przed naszym ślubem zaciągnął on kredyt w banku. Czy to oznacza, że będę musiała go spłacić razem z odsetkami?
Niestety tak. Przyjmując spadek, przyjmuje się zarówno aktywa, jak i pasywa po zmarłej osobie, co oznacza, że długi też. Do spłaty takiego zadłużenia będą zobowiązane wszystkie pełnoletnie osoby, które przyjęły spadek. Jeśli kwota zadłużenia jest znaczna, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem, zawrzeć ugodę i wynegocjować warunki spłaty. Może to być m.in. rozłożenie długu na raty, umorzenie przez bank z odsetek czy obniżenie oprocentowania.
W testamencie ojciec swój majątek podzielił równo między mnie i brata. Wcześniej jednak podarował mu mieszkanie. Czy ten fakt jest brany pod uwagę przy podziale majątku?
Tak, w tym przypadku możliwe jest zaliczenie poczynionej wcześniej darowizny w skład podziału.
Już jutro
Lista kancelarii adwokackich, które 15 maja będą udzielały bezpłatnych porad prawnych