senior, choroba, lekarz, szpital

i

Autor: SHUTTERSTOCK Darmowe leki i bezpłatne usługi medyczne dla seniorów

Darmowe leki i bezpłatne usługi medyczne dla seniorów. Jak z nich skorzystać?

2022-05-28 19:59

Darmowe leki i bezpłatne usługi medyczne dla seniorów. Większość seniorów leczy się w ramach NFZ. Warto wiedzieć, że prywatne szpitale mają pewną liczbę miejsc dla chorych mających skierowania z NFZ. W takim wypadku nie płacą oni za pobyt, badania i zabiegi. Rządowe, samorządowe i lokalne programy zdrowotne  przeznaczone są głównie dla osób, które nadal mogą pracować.

Darmowe leki dla seniorów

Osoby powyżej 75 lat oraz osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą za darmo dostać w aptekach leki ze specjalnej listy. Figuruje na niej 2018 leków. Wykaz darmowych leków dla seniorów na rok 2022 znajduje się m.in. na stronach www.gdziepolek.pl  i www.gazetasenior.pl  Na tych stronach działa wyszukiwarka po nazwie leku. Wystarczy wpisać nazwę leku, żeby sprawdzić, czy na niej jest. Na aktualnej liście jest np. Dipperam obniżający ciśnienie tętnicze, czy Lambrinex zmniejszający poziom cholesterolu. Leki dla seniorów można dostać w aptece: z receptą od lekarza rodzinnego, uprawnionej pielęgniarki POZ oraz lekarza specjalisty.

Podatkowa ulga na leki 2022

Ulga na leki to potoczna nazwa dla ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki na leki muszą być bowiem wydatkami na cele rehabilitacyjne. Z ulgi podatkowej na leki może skorzystać podatnik, który ma status osoby niepełnosprawnej.

Rozliczając PIT za rok 2022 ostatni raz będzie można skorzystać z ulgi na leki. Od 2023 roku dla większości emerytów i rencistów stanie się ona nieosiągalna. Ze względu na podwyższenie przez reformę podatkową Polski Ład kwoty wolnej od podatku. Zmiana ta spowoduje, że większość emerytów zostanie całkowicie zwolniona z podatku PIT. Co za tym idzie nie będzie miała gdzie odliczać ulg, w tym także ulgi na leki.

Aby odliczyć w PIT za rok 2022 ulgę za leki, najpierw trzeba ustalić dokładną wysokość odliczenia przysługującego w danym miesiącu. Od kwoty poniesionego wydatku trzeba odjąć 100 zł.: taka będzie kwota podlegająca odliczeniu w PIT.

Darmowe badania i zniżki dla seniorów

Apteki często świadczą usługi bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Warto skorzystać z dobrego ciśnieniomierza przy okazji robienia zakupów w aptece. Bezpłatne badania wzroku oferują głównie salony optyczne. Ogólnopolskie sieci optyczne proponują nieodpłatne badania wzroku, nie zobowiązujące do kupienia okularów czy soczewek. Pozwalają one wykryć choroby oczu wymagające skierowania do specjalisty. Badania wykonują magistrzy zajmujący się korekcją i rehabilitacją wad wzroku, często posługujący się najnowszym sprzętem diagnostycznym.

Ministerstwo zdrowia co roku proponuje różne badania czy poradnictwo w ramach „programów zdrowotnych”. W tym roku seniorzy nie znajdą tu nic dla siebie. Jednak w następnym roku może być inaczej. Jedynie w zakresie „Programu profilaktyki raka piersi” kobiety mogą skorzystać z darmowych usług medycznych. Dokładnie mammografii skrymingowej piersi co 24 miesiące mogą poddać się kobiety w wieku od 50 do 69 lat.  Co 12 miesięcy te z nich, których członkowie rodziny chorowali na raka piersi (matka, siostry lub córki) lub występowały u nich mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA.

Lokalne bezpłatne programy medyczne

Samorządy poszczególnych województw, gmin i miejscowości organizują często bezpłatne programy medyczne, z których mogą skorzystać mieszkający w nich ludzie, zwykle w określonym wieku, ponieważ programy te mają wpływać na lokalny rynek pracy. Programy są organizowane z Funduszy Europejskich.

Z programu zdrowotnego „Wczesne wykrywanie nowotworu jelita raka grubego” działającego w woj. łódzkim mogą skorzystać także osoby starsze między 60-65 rokiem życia, chociaż programy oferowane przez woj. łódzkie mają służyć aktywizacji na rynku pracy. Warto więc sprawdzić bezpłatny program medyczny swojego miasta, gminy, powiatu czy województwa.

Tańczące z Promocjami 26.04.22
Sonda
Czy byłeś/aś kiedyś w sanatorium w ramach NFZ?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze