ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

Nowe emerytury

13. emerytura będzie niższa przez podatek? Minister Soboń wyjaśnia

2023-02-20 10:12

Na przełomie marca i kwietnia seniorzy otrzymają "trzynastą emeryturę". Ku zaskoczeniu niektórych, świadczenie to jest opodatkowane. Wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z dziennikiem "Fakt" podkreśla, że nie jest to nic nadzwyczajnego.

"Trzynasta emerytura" 2023. Ile będzie wynosiła?

Tegoroczna "trzynasta emerytura" wyniesie 1588,44 zł. Zostanie wypłacona na przełomie marca i kwietnia. Dodatkowe świadczenie emerytalne jest obciążone składką zdrowotną w wysokości 9 proc. oraz podatkiem dochodowym - w związku z tym jego wysokość będzie zróżnicowana wśród emerytów.

Zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi przez dziennik "Fakt" najwięcej - 1445,48 zł netto - otrzymają osoby z emeryturą w kwocie 819 zł netto. W przypadku emerytury w wysokości 1500 zł netto, trzynastka będzie wynosiła 1374,48 zł netto. Seniorzy z comiesięcznym świadczeniem emerytalnym w wysokości 2275 zł netto otrzymają 1254,48 zł netto w ramach "trzynastki".

"Trzynastki" opodatkowane. Wiceminister finansów tłumaczy dlaczego

"Wszystkie świadczenia dla emerytów są opodatkowane, niezależnie od tego, w jaki sposób są finansowane. Podatek dochodowy jest systemowo częścią zobowiązań, które podatnicy w tym przypadku płacą" - podkreślił w rozmowie z "Faktem" wiceminister finansów Artur Soboń.

"Zwolnienie emerytur z podatku jest czymś nadzwyczajnym. Finalnie decyzja zawsze jest po stronie Rady Ministrów i pana premiera. Wyjątkowo trzynastki i czternastki nie zostały opodatkowane tylko w 2022 r." - dodał wiceminister Soboń.

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany