Zmiana czasu jesień

i

Autor: pixabay.com

Zmiana czasu

Dłużej śpisz i dłużej pracujesz. Zmiana czasu z letniego na zimowy a prawo pracy

2022-10-19 9:53

W nocy z 29 na 30 października (z godziny 3.00 na godzinę 2.00) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Dla większości z nas oznacza to sen dłuższy o godzinę. Dla pracujących na nocną zmianę - godzinę pracy dłużej.

Zmiana czasu a praca nocna. Co z osobami pracującymi na nocną zmianę?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października (z godziny 3.00 na 2.00). Wiele osób liczyło, że zwyczaj ten przestanie obowiązywać na przestrzeni 2022 roku jednak nie został on ustawowo zniesiony. Choć nie jest to szczególnie uciążliwy zwyczaj - bywa on problematyczny w przypadku osób pracujących w nocy. Osoby pracujące w nocy z 29 na 30 października 2022 roku będą pracowały godzinę dłużej - przepracują na stanowiskach dziewięć zamiast ośmiu godzin pracy.

Kwestie reguluje Kodeks Pracy. Dodatki za pracę w godzinach nocnych i za pracę nadliczbową

Z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy wynika, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Za przepracowany nocny czas należy im się zarówno standardowy dodatek za pracę w nocy, jak i dodatek za pracę nadliczbową. Wysokość dodatku, w zależności od okoliczności może wynieść 50% lub 100% wynagrodzenia. 100% dodatku do wynagrodzenia przysługuje jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypadła w nocy, niedziele lub święta niebędące dla pracownika dniami pracy. W każdej innej okoliczności pracownikowi należy wypłacić dodatek w wysokości 50%.

Wysokość dodatku za pracę w nocy wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. W październiku 2022 roku wysokość dodatku za 1h pracy w nocy wynosi 3,58 zł.

Sonda
Czy zmiana czasu powinna zostać zlikwidowana?
Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda

Masz problem z zasypianiem?

Koniecznie włącz ten podcast i zapomnij o bezsenności!

Listen to "Bezsenność – jak sobie z nią poradzić" on Spreaker.
Najnowsze