pacjent

i

Autor: Getty Images

Nowy projekt NFZ

Do lekarza na NFZ zarejestrujemy się przez aplikację? Ma to skrócić kolejki

2022-11-03 9:24

Jak informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad nowym projektem, który miałby usprawnić życie pacjentów i skrócić kolejki. "Terminy rezerwowane w aplikacji, z wyborem lokalizacji i czasu oczekiwania, tak jak to było przy zapisach na szczepienia covidowe. Nad takim projektem pracuje ministerstwo. NFZ już szykuje prototyp" - pisze "DGP".

Nowy projekt NFZ. Czy kolejki do lekarzy będą krótsze?

Jak pisze "DGP", chodzi o to, by skrócić kolejki. Żeby jednak nowy system zadziałał, potrzeba rzetelnych i aktualnych danych raportowanych przez placówki medyczne. Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia dziś system jest niewiarygodny.

"W kolejkowy projekt, przygotowany przez fundusz, włączył się również rzecznik praw pacjenta. Wśród propozycji jest stworzenie systemu kontroli tego, jak poradnie czy szpitale raportują dostępne terminy do lekarzy. Dziś zdarza się, że wskazują daty na wczoraj albo na za pięć lat" - czytamy.

"Tajemniczy pacjent" NFZ

Według gazety, zgodnie ze zmianami, to dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mieliby monitorować sytuację i w przypadku zbyt długich kolejek sprawdzać w poszczególnych placówkach, z czego to wynika. W przychodniach mieliby się także pojawiać tajemniczy pacjenci z ramienia funduszu i Biura Rzecznika Praw Pacjenta. "W przypadku nieścisłości pomiędzy datą podawaną na stronie a realną dostępną w placówce, NFZ lub RPP mogliby wszcząć postępowanie administracyjne. I ukarać podmiot finansowo" - pisze gazeta.

Sonda
Czy uważasz, że kolejki do lekarzy na NFZ są za długie?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Najnowsze