Praca

i

Autor: pixabay.com

Rynek pracy w Polsce

Prawnik, lekarz czy programista? Najbardziej opłacalne zawody w Polsce w 2022 roku

2022-08-28 7:58

W związku z nieuchronnie zbliżającym się rozpoczęciem roku - zarówno szkolnego jak i akademickiego - wiele młodych osób zaczyna zastanawiać się nad przyszłością. Potencjalne kwestie zawodowe młodych ludzi generuje pytania dotyczące zawodów przyszłości oraz związanych z nimi kwestii finansowych. Które zawody są najbardziej opłacalne w 2022 roku?

Rynek pracy w Polsce. Charakterystyka młodego pracownika

Rynek pracy w Polsce i na świecie jest bardzo dynamiczny. Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy, dopiero poszukujący swojej ścieżki zawodowej zawsze mają swoje wizje i oczekiwania. Zgodnie z najnowszymi badaniami, przedstawiciele młodego pokolenia chcą, by praca dawała im satysfakcję i uczucie spełnienia. Nie chcą pracować dla samej pracy "za wszelką cenę" i zdecydowanie łatwiej rezygnują z posady, która z różnych przyczyn im nie odpowiada.

W idealnym scenariuszu, dodatkowo pokrywa się z zainteresowaniami młodego pracownika. Przy wyborze pracy zwracają uwagę na atmosferę, na działania podejmowane przez daną firmę na rzecz zaangażowania społecznego czy ochrony środowiska. Istotne są również kwestie finansowe. Wielu młodych ludzi wybierając kierunek studiów, kieruje się informacjami dotyczącymi opłacalności danych zawodów. Które zawody są najbardziej opłacalne w Polsce w 2022 roku?

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

"Zarządzający funduszami" - giełda, inwestycje, odpowiedzialność

Zgodnie z raportem sporządzonym przez portal Live Career numerem jeden wśród najbardziej opłacalnych zawodów jest osoba "zarządzająca funduszami". Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą 30 000 złotych miesięcznie. Osoba pracująca na tym stanowisku zarządza funduszami oraz aktywami klientów instytucji finansowych. Osoba będąca odpowiedzialna za zarządzanie funduszami podejmuje decyzje dotyczące kierunku inwestycji - w co zainwestować pieniądze zleceniodawców. najczęściej decyzje te dotyczą zakupu akcji na giełdzie.

Główny aktuariusz - ubezpieczenia i ocena ryzyka

Średnie zarobki na jakie może liczyć osoba zatrudniona na stanowisku głównego aktuariusza to około 24 000 złotych miesięcznie. Jak informuje portal Live Career, aktuariusze zajmują się "wyceną produktów, ustalaniem metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz kalkulacją ryzyka". Aby podjąć pracę w tym sektorze należy posiadać ukończone studia wyższe a także zdać państwowy egzamin uprawniający do wykonywania zawodu. Choć droga może wydawać się długa, mozolna i dość skomplikowana - z całą pewnością nie można odmówić jej faktora "opłacalności". Na początku ścieżki zawodowej można liczyć na zarobki rzędu 10 000 złotych.

Starszy prawnik - klasyka gatunku

Chyba każdy spodziewał się tej pozycji na liście. Prawnik w akompaniamencie lekarza to najczęściej wymieniane zawody - gdy zapytamy kogokolwiek o wysokie zarobki. Działalność prawnika zależna jest od wyboru specjalizacji. Ogólnie rzecz ujmując prawnicy zatrudnieni w kancelariach odpowiedzialni są za udzielanie porad prawnych oraz prowadzenie spraw sądowych. Portal Live Career informuje, że osoby zaczynające przygodę z tym zawodem mogą spodziewać się zarobków w okolicy 5 000 złotych.

IT Business Partner - informatyk z biznesowym zacięciem

Również w tym zawodzie można oczekiwać wysokich zarobków. Średnia pensja osoby zatrudnionej na tym stanowisku to około 20 000 złotych. IT Business Partner dba o relacje między działem IT danego przedsiębiorstwa a klientami biznesowymi podejmującymi współpracę z daną firmą. Ponadto jest odpowiedzialny za rozwój strategii biznesowej , zarządzanie usługami oraz ryzykiem.

Clinical research associate - nie tylko medycyna

Clinical research associate to stanowisko pokrewne z monitoringiem badań klinicznych. Ta branża również słynie z generacji wysokich zysków. Osoba pracujący przy monitorowaniu badań klinicznych zarabia między 14 500 a 19 000 złotych. Jest odpowiedzialna za jakość prowadzonych badań. Zajmuje się oceną zgodności procesu badawczego z tak zwanymi "dobrymi praktykami badawczymi". Pilnuje przestrzegania protokołu badania a także dba o bezpieczeństwo uczestników danego badania.

Na dalszych pozycjach znalazły się zawody takie jak m.in.: doradca medyczny (17 000 złotych) główny księgowy (17 000 złotych) programista (około 16 000 złotych) czy key account manager (około 14 500 złotych).

Globalny rynek pracy. Najbardziej opłacalne zawody na świecie

W przypadku, gdy spojrzymy na rynek pracy w ujęcia globalny, lista najlepiej płatnych zawodów na świecie wygląda następująco (stawki miesięczne):

  • chirurg — 150 000 złotych
  • CEO — 91 000 złotych
  • prawnik korporacyjny — 74 000 złotych
  • profesor uniwersytecki — 65 000 złotych
  • senior data scientist — 49 000 złotych
  • senior software manager — 47 500 złotych
  • kontroler ruchu lotniczego — 45 000 złotych
  • farmaceuta — 41 000 złotych
Sonda
Czy uważasz, że staż to wartościowe doświadczenie zawodowe?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze