Wygasają covidowe przepisy. Seniorze, możesz otrzymać nawet 40 wypłat zaległej emerytury!
"Przejście na emeryturę lub złożenie wniosku o przeliczenie świadczenie w tamtych okolicznościach (okres pandemii COVID-19) dla wielu starszych osób mogło być realnym problemem. Dlatego wprowadzono rozwiązanie, które daje możliwość ustalenia wysokości emerytury od dnia, kiedy dana osoba zyskała uprawnienia, jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r." - przytacza dziennik "Fakt".
Jak wyjaśnia "Fakt", oznacza to, że osoba, która w lutym 2020 roku osiągnęła wiek emerytalny ale nie podjęła decyzji o przejściu na emeryturę, może ubiegać się o przyznanie świadczenia od marca 2020 roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, senior może liczyć nawet na kilkadziesiąt dodatkowych wypłat. Warto jednak pamiętać, że termin złożenia wniosku upływa 31 lipca 2023 roku.
Wypłata zaległych świadczeń emerytalnych. Są dwa haczyki
"Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19, zgłoszą wniosek o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłata świadczenia przysługuje na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia (druk ERO) od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r." - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych cytowany przez dziennik "Fakt".
Są jednak dwa "haczyki". Jak wskazuje ZUS, by otrzymać zaległe wypłaty należy spełnić dwa konkretne warunki: należy nie tylko osiągnąć wiek emerytalny w określonym terminie ale również rozwiązać umowę z pracodawcą a zaległa emerytura może być niższa.
Polecany artykuł: