Dominika Kulczyk

i

Autor: AKPA

Malta Festival Poznań

Dominika Kulczyk chce kupić… festiwal! „Polska i mój Poznań nie mogą stracić Malty”

2023-07-27 9:10

Dominika Kulczyk chce kupić festiwal Malta – poinformowali w środę organizatorzy. „Taka pomoc może pozwolić na kontynuację przedsięwzięcia, którego przyszłość stała pod znakiem zapytania i umożliwić dalszą pracę na rzecz Malty jej twórcy – Michałowi Merczyńskiemu” – napisano.

W przesłanym w środę PAP komunikacie wskazano, że „flagowy projekt kulturalny Poznania, przyciągający wybitnych twórców z całego świata, może zyskać nowe oblicze. W związku z kłopotami festiwalu i decyzją Prezydenta Poznania, który odmówił ratowania Malty, do rozmów o zakupie marki festiwalu włączyła się właśnie Dominika Kulczyk”. Podkreślono, że „taka pomoc może pozwolić na kontynuację przedsięwzięcia, którego przyszłość stała pod znakiem zapytania i umożliwić dalszą pracę na rzecz Malty jej twórcy – Michałowi Merczyńskiemu. Jeśli dojdzie do finalizacji procesu, festiwal zyska nową formułę. Pod okiem Dominiki Kulczyk w centrum uwagi artystów i publiczności znajdą się kobiety – ich sztuka i bliskie im tematy”.

Cytowana w komunikacie Dominika Kulczyk zaznaczyła, że kiedy usłyszała o kłopotach festiwalu, „decyzja mogła być tylko jedna”. „Polska i mój Poznań nie mogą stracić Malty, a Malta nie może stracić Michała Merczyńskiego” – stwierdziła. Dodała, że „jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję – to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn i budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn” - tłumaczyła swoją decyzję Dominika Kulczyk.

W komunikacie przypomniano, że festiwal przeżywał duży kryzys od kilku lat, a problemy – jak wskazano - zapoczątkowały wydarzenia sprzed 10 lat, kiedy to jeden z koncertów został odwołany z powodu wady konstrukcyjnej sceny. „Wykonawca otrzymał honorarium, a publiczność zwrot pieniędzy za bilety – kwoty były znaczące. Rozpoczął się wieloletni kosztowny proces z firmą obsługującą festiwal od strony technicznej” – napisano. Wskazano też, że „narastające długi, pandemia, uniemożliwiająca organizowanie wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, wreszcie wojna w Ukrainie – wszystko to sprawiło, że organizująca festiwal Fundacja Malta znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji”.

W lipcu tego roku z festiwalem w dotychczasowej roli pożegnał się Michał Merczyński – inicjator, organizator i wieloletni dyrektor festiwalu. O pomoc dla festiwalu zaapelowali w liście otwartym do władz Poznania ludzie kultury i mediów. „Jeśli prawa do organizacji festiwalu odkupi spółka z grupy Dominiki Kulczyk, historia zatoczy ogromne koło. Pierwszym mecenasem Festiwalu Malta był bowiem dr Jan Kulczyk. Dziś jego córka ma szansę uratować inicjatywę, która po upadku komuny przywróciła poznaniakom wyjątkową przestrzeń publiczną zamieniając ją na czas trwania festiwalu w miejsce artystycznych doznań” - napisano.

Sonda
Jaki jest Twój ulubiony utwór Queen?
EKG 2023: Adam Manikowski
Najnowsze