Szczepionka

i

Autor: Unsplash

Drożyzna dotknęła też szczepionki! Nie starczy ich dla wszystkich

2021-08-16 7:44

Jak podaje "Dziennik Gazety Prawnej" ostatnio odnotowano wzrost cen za szczepionki na grypę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną, w której odnotowano aż dziesięcioprocentowy wzrost ceny preparatu przeciwko grypie marki Sanofi. Cena musiała zostać podniesiona ze względu na ogromny, światowy popyt na medykament, który przewyższył możliwości produkcyjne producentów. Szczepionek na grypę zabrakło także w ubiegłym roku w Polsce. Resort zdrowia ma zamówić ok. 4-5 mln produktu medycznego, ale tylko część z nich będzie dostępna w aptekach. "DGP" podaje, że to nie ostatni wzrost cen szczepionek.

Szczepionka na grypę drożeje, cena wzrosła aż o dziesięć procent

 "Z ostatniej listy refundacyjnej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że cena preparatu Sanofi, jednej z dwóch firm sprzedających na polskim rynku szczepionki przeciw grypie, zwiększyła się o ponad 10 proc. – z 45,7 zł do 51,5 zł. Prawdopodobnie na wrześniowej liście droższy będzie też preparat drugiego producenta" - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

ZOBACZ: Darmowe szczepienia przeciw grypie? Będzie wniosek

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Jak podaje "DGP", branża twierdzi, że bez tej zmiany byłby kłopot z dostępnością produktu w Polsce. "W sytuacji niskich cen i wysokiego popytu, przewyższającego podaż nie tylko w Europie, lecz także na świecie, preparat byłby kierowany do krajów oferujących za niego więcej pieniędzy. Eksperci tłumaczą ją również coraz wyższą inflacją i rosnącymi kosztami produkcji. Sam Sanofi na pytania o powód podwyżki nie odpowiada" - czytamy.

Ministerstwo zdrowia zamówi szczepionki na grypę, ale nie wszystkie trafią do aptek

Według dziennika, resort zdrowia zamówi na nadchodzący sezon 4–5 mln szczepionek. Tylko część z nich trafi do aptek. "Część była negocjowana przez resort w zupełnie innej procedurze: chodzi o tę pulę, która ma być oferowana bezpłatnie i opłacana w całości przez państwo dla niektórych grup. Tego, po jakiej cenie została kupiona, ani ministerstwo, ani firmy nie zdradzają" - podkreśla "DGP".

Sonda
Szczepisz się przeciw grypie?

Dziennik podał, że Sanofi dostarczy w sumie 2,5 mln, czyli o 85 proc. więcej niż przed rokiem (1,33 mln dawek).(PAP)

Najnowsze