Darmowe szczepienia przeciw grypie? Będzie wniosek

2020-08-06 11:27 Monika Szaniawska
Szczepionka
Autor: www.pxhere.com CC0 Public Domain

Sezonowe zachorowania na grypę towarzyszą nam od najmłodszych lat, ale biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa, coraz więcej osób rozważa zaszczepienie się jesienią przeciw grypie. Obywatele Polski muszą się jednak liczyć z tym, że koszty szczepienia pokryją z własnej kieszenie. Wczoraj szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dał nadzieję Polakom, że szczepionka będzie darmowa. "Koalicja Polska będzie składać wniosek o darmowe szczepienia przeciwko grypie. Państwo powinno zrefundować szczepionki szczególnie dla osób z grup ryzyka" - powiedział polityk.

Szczepienia na grypę to zyskująca na popularności metoda uniknięcia zachorowania na tę zakaźną chorobę. Szczególnie w okresie, kiedy cały świat opanował śmiertelny koronawirus. O zagrożeniach, jakie niesie grypa zapominać również nie można. Szczepienia przeciwko grypie przed drugą falą koronawirusa mogą być kluczowe, by zapobiec sparaliżowaniu polskiej służby zdrowia. Przypomniał o tym wczoraj Władysław Kosiak-Kamysz w rozmowie z Polsat News. Szef PSL poinformował, że Koalicja Polska będzie składać wniosek o darmowe szczepienia przeciwko grypie.

ZOBACZ TEŻ: Zakupy 2020. Jakich internetowych sklepów jest w Polsce najwięcej?

Polityk odnosząc się do sytuacji epidemicznej w Polsce przyznał, że obawia się "tego, co będzie we wrześniu, październiku, kiedy rozpocznie się sezon grypowy". Zdaniem Kosiaka-Kamysza rozróżnienie pacjenta z objawami koronawirusa i grypy jest bardzo trudne. Co proponuje szef PSL? Przede wszystkim refundację przez państwo szczepionek na grypę osobom z grup ryzyka. Nie tylko łatwiej będzie rozróżnić pacjentów z koronawirusem, ale także ciężkość przebiegu choroby będzie mniejsza.

Ile obecnie kosztuje szczepionka przeciw grypie? W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw grypie: Vaxigrip Tetra oraz Influvac Tetra. Vaxigrip można podawać dzieciom od 6. miesiąca życia. Influvac natomiast jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 lata. Ceny szczepionek zaczynają się od 45 zł. W prywatnych przychodniach koszt może wynosić nawet 85 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Praca sezonowa w 2020 roku. W Polsce czy za granicą? Ile można zarobić?

Najnowsze