Drożyzna w usługach uderza w Polaków! Coraz więcej firm podnosi ceny

2019-07-10 16:44 ŁT
Fryzjer
Autor: kaleido-dp/cc0/pixabay.com Fryzjer

Taniej już było? Po kieszeni biją nie tylko ceny towarów, ale również usług. Coraz więcej firm decyduje się na zmianę cenników, a powodem jest mocny popyt konsumpcyjny. Efektem są rosnące ceny usług - pisze "Puls Biznesu".

Za co Polacy muszę płacić więcej? Na podwyżki swoich usług zdecydowało się kilka dużych firm m.in. LuxMed, Cyfrowy Polsat, mBank, Orange, Play. Dziennik podaje też, że najszybciej drożały w pierwszych miesiącach roku usługi odbioru odpadów komunalnych i bilety lotnicze na trasach krajowych i międzynarodowych. - W tym pierwszym przypadku przyczyną są m.in. zaostrzające się regulacje w sprawie segregowania odpadów, a w tym drugim wzrost cen ropy (ten z 2018 - ceny biletów zawsze reagują z opóźnieniem) oraz wzrost płac pilotów - czytamy w "Pulsie Biznesu".

ZOBACZ TEŻ: Płacisz zbliżeniowo? Wraca kod PIN i szereg zmian. Sprawdź, od kiedy

Według gazety od stycznia do maja koszt wywozu śmieci wzrósł o 12,6 proc., a usługi malarzy o 8,94 proc. Ceny biletów lotniczych na trasach krajowych podniosły się o 8,70, zaś na międzynarodowych o 7,96 proc. Za strzyżenie mężczyzn i dzieci płaci się o 7,10 proc. więcej, a za strzyżenie kobiet o 4,46 proc. Ceny fast foodów wzrosły o 4,96 proc., z kolei wynajem mieszkań jest droższy o 4,88 proc.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kupują wypasione telefony, a nie płacą rachunków

Zdaniem ekspertów, wyższe ceny towarów i usług to efekt uboczy wzrostu gospodarczego. - Silny popyt konsumpcyjny sprawia, że firmom coraz łatwiej przenosić koszty na klientów - podkreśla "PB". Najnowsze dane GUS pokazują, że inflacja cen usług konsumpcyjnych wyniosła w czerwcu 3,5 proc. i była najwyższa od lipca 2012 r.

Źródło: "Puls Biznesu"

Najnowsze